Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal ağların temel problemi olan çöp içeriğin kullanıcı tarafından filitrelenebilmesinde inploid ne kadar başarılı?

Türkçe düzeltmeler yapılabilmesini çok olumlu buldum. Puanlama sisteminin iyiliği tartışılır. Mesela anarşist ya da humanist bir şey yazdığınızda fanatik kişilerden anında 3 beğenmedim alıyorsunuz. Yani çoğunluğu oluşturan fanatiklerin ürettikleri çöp kalmaya devam ederken yazdığınız değerli yorum yok oluyor. Çöpün ne olduğuna çoğunluk karar verememeli ki burada değişik görüşler de temsil edilebilsin ve tartışılabilsin.
  • Paylaş
1

Gökhan Çancılar, Aynen abi. Zaten karşıt veya yanlış görüşün başımızın üstünde yeri var. Fakat çöp içerik için aynı şey söylenemez. Adı üzerinde çöp. Karşıt görüşlü kişi en azından bir bakış tarzı daha öğretiyor.

Soru ve cevapların kullanıcılar tarafından puanlanabilmesi başlangıç adımlar arasında görülebilir. Ancak 3.0 öne geçebilmek için anlamsal (semantik) web açısından daha da düşünmek gerek.

Bilginin güvenirliği sürekli güncelleme gerektirebilecek durumlarda zayıfladığından buna yönelik çözümler düşünmek gerekli. Faydası konusunda tam olarak emin değilim ama geçmişte bilgi aktarımında bilgiyi aktaranın (öğrenci-öğretmen, usta-çırak vb.) güvenilirliğine itibar edildiğine göre buna uyumlu kullanıcı derecelendirme sistemleri devreye girebilir. Belki kullanıcılara çeşitli konularda güvenli kabul ederek seçtikleri kişilerin yanıtlarını öncelikli olarak görüntüleme seçeneği sunulabilir. Ekran yazı yazılabilen kutuların sayısı arttırılarak balon kümeleri şeklinde birbirine oklarla bağlantısı şeffaf panellerle desteklenir ve yanıt sahiplerinin geliştirdikleri benzer soru ya da yanıtlar da kullanıcı ikonu sağında solunda pozisyonlar alarak gösterime sunulabilir. Bunlar için iç arama ve karşılaştırma mekanizmalarının işletilmesi gerekli. Arka planı görselliği ile fotoğraf siteleri benzeri arka arkaya ve iç içe katmanlarla tek bir ekranda derinlikli küme görüntüleme yöntemleri ve hatta bunlar üzerinde kullanıcıların gezinim rotaları da tavsiye edilen güzergahlar şeklinde bir başka kişisel profil bilgisi haline gelebilir. Dış katman olabilecek başka yapılanmalarla dirsek temasından fayda gelecektir. Onların akışlarını içselleştirme kolaylıkları da olumlu sonuçlar doğurabilir. Aramada kullanılan sözcüklerin eşleştirilmesi (belki yine seçeneğe tabi olarak, bağlı olu n an ağa, arkadaşlara göre değişmek üzere), hatta otomatik açılan örneklem kümelerinin işleyişine dair kullanıcılara seçenekler sunulmasının da etkileri olabilir.
  • Paylaş
O konuda zayıf.
  • Paylaş
Bu konuyu kullanıcılarla tartışmayı çok isterim... Yenilenen hali ve özellikleri ile bu konuya çözüm getirmeyi planlıyoruz...
  • Paylaş
Bence öncelikle içeriğin kime ve neye göre çöp olduğunu kararlaştırmak lazım.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1849 Görüntülenme11 Takipçi5 Yanıt