Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal medya bizi gerçek beşeri ilişkilerden koparıyor mu yoksa bu bağları güçlendiriyor mu?

Bence bu konu sorudaki her iki şekilde de genellenemez. Aslında yanıtımda da bir genelleme yapamayacağım. Sadece kendi davranışımı ve tecrübelerimi anlatabilirim. Bence sosyal medya insanların kendi fikirlerine yakın düşünen yeni insanlarla tanışmasını sağlıyor. Ben genellikle o insanlarla gerçek hayatta da görüşüyorum, bağları güçlendirmiyor ama bağların kurulmasını sağlayabiliyor. Aynı şekilde gerçek hayatta olan arkadaşlarımla da sosyal medya üzerinden iletişim kuruyor, paylaşımlarıyla onları daha iyi tanıma fırsatı ediniyorum. Bu durumda da bağlar güçlenebilir ya da zayıflayabilir. Sosyal medyada gerçek hayatta hiçbir zaman yan yana bile gelmeyeceğiniz ama size çok benzeyen, iyi iletişim kurabileceğiniz insanlarla da tanışabiliyor hatta işi pratiğe taşıyor ve yeni arkadaşlar edinebiliyorsunuz. Tabii bunların hepsinin tersini tecrübe eden sosyal medya kullanıcıları da olabilir, bunlar sadece benim öznel düşüncelerim.
  • Paylaş
Normal hayattaki bağlarımızı değiştirmezken sanal ortamda yeni bağlar kurmamızı sağlıyor bence. Yani günümüz insanının iki hayatı var gibi; biri sanal ortamda biri gerçekte.
kendimden örnek verirsem; sanalda ve gerçekte farklı arkadaş gruplarım oluştu ikisinde de konuştuğumuz konular farklı, sanaldakilerle gerçek hayatlarında pek bir ortak noktamız olmayabilir ama yine de çok güzel muhabbet edebiliyoruz.
gerçektekilerden mesela sınıf arkadaşlarımla okulda güzel vakit geçirirken evde onlara bir ihtiyaç dışında pek mesaj atmıyorum.
yani ikiye ayırıyor belki de hayatımızı.
  • Paylaş
Yabancılaşma dediğimiz bir kavram var. Kişinin bulunduğu topluma ve zamanla kendisine de yabancılaşması günümüz yeni medya iletişim ortamlarının özellikle de sosyal medyanın ya da diğer etkileşime olanak veren araçların beşeri ilişkilerdeki doğal ruhu iletmemelerinden kaynaklanıyor. Bu nedenle samimiyet olgusundan yoksun tamamen sanal ilişkiler gelişiyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

291 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt