Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal medya denildiğinde aklınıza ilk Facebook mu geliyor?

Tabii ki ilk aklıma gelen milyarın üzerinde kullanıcı gibi Facebook oluyor. Zaten sosyal medya kavramı da Facebook ile oluşmadı mı? .. Sonuçta arkadaşlarınız yani sanal ya da gerçek olarak sosyalleştiğiniz kişiler neredeyse sosyal medyanız da o olmuyor mu? .. Benim arkadaşlarımın hemen hepsi Facebook kullanıyor. Ardından da Twitter geliyor. Hayır diyenler lütfen sosyalleştikleri sosyal medya sitesini de yazabilirler mi. Yoksa sosyal medya kullanmadıklarından mı hayır diyorlar. . .
  • Paylaş
Hayır. Kullanım yoğunluğumuz bile kalmadı. Bu iş yonjadan nasıl bu hale geldi anlayamıorm komiğiz :)
  • Paylaş
Sistem bunu gösteriyor en büyük kimse tanım sonunda da akla facebook geliyor.
  • Paylaş
Tabikide hayır. Ama sosyal medya akımını başlatan odur. Aynı zamanda en çok insan potansiyeline sahip olduğu için facebook ön plana çıkıyor. Bundan dolayı insanların ilk aklına gelenin facebook olması gayet doğal.
  • Paylaş
Sosyal medya kavramı ile toplumdaki hemen her kesimin sesini internet ortamında duyurabilmesi ve bu anlamda kitleleri harekete geçirici gücü olan medyanın sanal aleme taşınması kastediliyor. Bilinen medyadan farklı yanı ise klasik medya dönemlerinde yalnızca birer izleyici olan bireylerin, artık hem katılımcı hem planlayıcı hem de yorumlayıcı konumuna erişerek adeta gündemi kendileri belirleyebilecek potansiyel bir güce sahip olmasıdır. Şahsen bu tabiri pek sevemiyorum; çünkü bana sosyal oluştan çok kitle kültürünün zombilerini anımsatıyor. Hoş, burada vuku bulan sanal ortam kişiliğimin de bu zombileri aratmadığını kabul etmeliyim. Öte yandan ortam nerede olursa olsun, insanların a) etkilendikleri ve b) istedikleri fikirlerle/kişilerle/olaylarla/ yol almaya devam ettikleri gerçeği de hiç değişmiyor gibi görünüyor. Buna rağmen kim bilir, belki de sosyalleşme kavramına dair fikirlerin diğer pek çok kavram gibi yeni nesille birlikte değiştiğini kabul etmek gerekiyordur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

60 Görüntülenme4 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları