Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal medya hesaplarınızda ne kadar kendinizsiniz? Paylaştığınız resim ve anlar siz misiniz? Duvarınızda eksik olmayan nasihatlı özlü sözler. Kendi gerçek yaşamınızda pratik mi yoksa sadece teori mi?

Paylaştıklarımda %100 kendimim ama kendimin %100 ünü paylaşmıyorum
  • Paylaş
Diz boyu sahte hesaplarımın olduğu bir dönem vardı bir ara. O zaman ne face ne de twitter bu kadar yaygın değildi. Hatta gerçek kimliği ile yazan yoktu. "Sanal Alem"'di adı, face ve twitter gibi siteler çoğaldıkça sanal alem oldu sana sosyal ağ. Herşeyin yalan olduğu sanal alem daha eğlenceli idi. Mesela kendini kadın olarak tanıtan bir erkekle, kendini erkek olarak tanıtan bir kadın aylarca oturup konuştuktan sonra evlenip haber oluyorlardı hatırlarsınız. Herşeyin sanal olduğu kültür yapısını çok benimsediğim için hala sağlıklı bir sosyal ağ kullanıcısı değilim mesela çünkü gittikçe gerçek dünya ile iç içe giriyor sosyal ağlar. Misal eskiden bir kadının birisiyle mayolu fotoğrafını paylaşması mümkün değilken, şimdi denizde gazoz keyfi isimli bir foto ile boy boy fotoğraflarını bulabilirsiniz insanların.

Gittikçe gerçekçi oluyor profiller, doğal olarak içerik de zamanla gerçekçi olacaktır. Şimdilik kullanıcılar isimleri ile sosyal ağlarda gerçek kişi olmayı hazmediyor yakın gelecekte paylaştığı özlü sözler de gerçekçi olacaktır.

Etkin kullandığım tek sosyal hesap inploid mümkün olduğu kadar gerçekçi fikirlerim ile yazmaya çalışıyorum, zaman zaman provakavatif geyiklerim de olmuyor değil. Sonuç itibarı ile internet benim için hala sanal alem ve öyle kalacak bu halini seviyorum çünkü ama şunu da biliyorum ki artık gerçekçi yazılar ve profiller daha baskın olacak.
  • Paylaş
Ben de kendimi paylaşıyorum. Zaten aslında sadece ilginç bulduğum haberleri paylaşıyorum. Kendi ürettiklerim hariç zaten bozuk dilli ve "kitch" olan özlü sözleri paylaşmıyorum da beğenmiyorum da. Resimleri de ilgili kişilerle paylaşıyorum. Yalnız bu ağır eleştiriye de çok katılmıyorum. Benim tecrübem; insanların mutlu anlarını paylaştığı ki mutluluk paylaşarak büyür prensibinden yola çıkarak bunun kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum. Duvarınızda gördüğünüz paylaşımların çok yapmacık olduğunu düşünüyorsanız o kişilerin gönderilerini göstertmeyebilirsiniz. Özellikle Facebook'da gönderiyi gizle seçeneği ve ardından bu kişiden gelen tüm gönderileri gizle seçeneği mevcut. Diğer bir yöntem de o arkadaşları tanıdıklara eklemek ve dolayısıyla gönderilerini nadiren görmek.
  • Paylaş
Bu sadece internet için geçerli değil. Toplum senin belli yerlerde belli kalıplarda davranmanı ister. İşyerinde farklı, evde farklı, arkadaş ortamında farklı olman gerekir. Maskeler, rollerle yaşarsın.Sadece sosyal medyada değil her ortamda bir role bürünürsün. Belli kalıplara göre düşünür ve konuşursun. %100 kendin olduğunu söyleyebilirsin. Bunu söyleyende zihindir. Neye göre kendinsin? Hangi maskeye göre?
  • Paylaş
Aktif olarak siyasetle ilgilendiğim, hatta siyasi bir partide ilçe yöneticisi olduğum için olduğumdan daha başka şansı olmayan biriyim sosyal medyada.
Tabii aktif siyasete atılmadan önce de sosyal medyada profillerim vardı (Facebook, Twitter vs... ) ama olduğumdan başkası olmaya çalışmadım hiç, çünkü sosyal medyayı sosyalleşmek için değil iletişim amaçlı kullanıyordum.
Hala her olayın sosyal medyaya yansıtılmasını gereksiz buluyorum. Mahrem ya da özel yaşam her ne şekilde tanımlanırsa tanımlansın kişinin kendine sakladığı hatta saklaması gereken halleri vardır. Bu halleri paylaşmama konusunda özen gösteriyorum. Zaman zaman kırıldığım, hiddetlendiğim de oluyor... Bu durumu (fazlasıyla göz önünde olduğum için) haykıramadığım zamanlar da oluyor, bunu ince ince anlatmasını da becerebildiğimi düşünüyorum. Yeri geldiğinde ağız dolusu küfür etmek istediğim bir hadiseyi şiir gibi anlatıp inceden inceden dokundurduğum da oluyor ki bu en keyiflisi :)

NOT: Ne kadar başkası gibi olmak istersem isteyeyim, başkası gibi davranma şansım yok. Arkadaşlarımın ya da takipçilerimin %90'ını şahsen tanıyorum... .
  • Paylaş
Öncelikle şunu söyleyim çok güzel bir soru.Ben kendi adıma "kendim olan" benimsediğim düşünceleri paylaşıyorum.Ama genelde sosyal medyayı pek bu amaçla kullanmam daha çok haberlerden, sinemadan, ilgi alanımdan ya da dahil olduğum gruplardan bilgi alabilmek için sosyal ağları kullanıyorum. Ancak çoğu kişinin sosyal ağları bir "imaj" yaratma kaygısıyla kullandığına eminim.İnsanlar ulaştıkları kişilerin kendilerine bakışını bu yolla çok rahatça etkileyebiliyorlar.Ancak ben zaten hayatı beni ilgilendirmeyen birçok kişiyle bir şekilde face, twitter, instagram gibi yollarla iletişim kurduğum için olayı bu yönüyle algılayıp aslında işin aslını ortaya dökmediklerini düşünürüm. Yani kendini ifade etmenin en kolay yolu günümüzde sanırım sosyal ağlar, Hem de bir saniyede binlerce kişiye karşı. Ancak çoğu kişi bunu kendine bir "imaj" yaratma kaygısıyla yapıyordur diye de düşünüyorum.
  • Paylaş
1

Ferit Binici, Teşekkür ederim

%100 kendimim, ama kendimi %100 paylaşmıyorum.Ben hayatı paylaşıyorum.Gerçekleri ilgimi çeken içinden bir şeyler çıkarabileceğimiz, anları resim ve yazılarını paylaşıyorum.İnternet bana sanal ile gerçek arasında geliyor.Bazen kişilerin kızdıkları insanlar hakkında yüzlerine söyleyemeyip sanal ortamda atıp tutmaları komik gelmiyor da değil.

  • Paylaş
Bu konuda sosyal medya hesaplarını ayırmakta yarar var. Facebook'da kendim olarak paylaşım yapıp hesabımı kullanıyorum. Ama tüm yaşantımı her olanı biteni noktası virgülüne dökmüyorum. Twitter da yine kendimim ama olan biteni anlatırken daha farklı bir dil kullanıyorum. Daha eğlenceli, ilgi çekici olabiliyor.

İnternet sözlüklerini de sosyal medyaya dahil edersek, sözlük hesaplarında kendimi afişe etmediğim gibi daha net, daha dobra yazabiliyorum.
  • Paylaş
Twitter günlük hayattan daha özgür bir yer olduğundan orada daha çok kendim olabiliyorum. Bknz: Aykırılık ve Dışlanma
  • Paylaş
Bir araştırma mı söz konusu yoksa sadece küçük bir analiz mi bilemiyorum ama sosyal medyada insanlar yarım kalmışlıklarını tamamlamaya çalışabiliyor, ya da olduğundan farklı görünmeye... ''Sanal dünya'' sonuçta... Kendime geliyorum bu genellemeden sonra, çok paylaşımda bulunmayıp genelde takip ediyorum; ama yaptığım paylaşımlar kendimi içeriyor...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

575 Görüntülenme17 Takipçi10 Yanıt