Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal medya kampanyalarının başarıya ulaşması için gerekli faktörler nelerdir?

Sadece sosyal medya için değil, hayatın her alanında başarının belirlenmesi için en önemli olan nokta başarı kriterlerinin açıkça ortaya koyulmasıdır.

Başarı kriterlerini ve hedefleri maddeler halinde sıraladıktan sonra başarıya ulaşmak için hangi stratejilerin izleneceği belirlenmeli ve başarı mutlaka ölçülmelidir.

Sosyal medya kampanyaları için konuşursak başarı kriterleri genel olarak:

1- Kampanya kaç kişiye ulaştı? Kampanyaya dönüş yapan kitle hedef kitle mi?

( Eğer kozmetik ürünlerin reklamını yapacaksanız, hedef kitleniz ev hanımları ya da genel olarak bayanlardır. Erkeklerin kampanyaya daha fazla tepki vermesi olumsuz bir sonuçtur)

Dolayısıyla hedef kitlenin belirlenmesi çok önemlidir.

2- Etkileşim Oranı: Etkileşimi basit bir şekilde açıklamak istersek: Şu anda benim yaptığım şeyin bir engagement olduğunu söyleyebiliriz.

İnploid'in kurucularının en büyük hedefi muhtemelen sitedeki etkileşimi arttırmak. Bu sitedeki etkileşimi arttıracak, yani insanları birbiriyle kaynaştıracak, oyunun içine karıştıracak etkenler neler?

  • Şu anda sorduğun soruya cevap vermem bir etkileşim belirtisi. Eğer bu soruya daha çok kişi cevap verirse bu soru altında bir komünite yaratılır, insanlar birbirini görür, takip eder, birbirine soru yöneltir ve böylece etkileşim artar.
Bu kuralı sosyal medya için düşünürsek: Bir tweetin kaç kişi tarafından retweet edildiği, Facebook'ta bir gönderinin ne kadar paylaşıldığı, like edildiği vb. birçok değişken etkileşim oranını belirler.

Dünyada bu konuda itibarı yüksek olan socialbakers.com'un engagement rate(etkileşim oranı) hesaplama formülünü aşağıda görebilirsin:

Sosyal Medya
Sosyal Medya

3- Kullanıcı Deneyimi: Ben kullanıcı deneyiminin bir kampanyanın kaderini belirleyen en kritik konu olduğunu düşünürüm. Özellikle interaktif kampanyalar kullanıcı deneyimini daha iyi yaşatır. Yaptığınız kampanyada kullanıcı henüz ürünü almadan onu deneyimleyebilirse alma ihtimali artacaktır. Son zamanlarda bu konuda arttırılmış gerçeklik uygulamalarını görüyoruz. Mesela Audi'nin çıkardığı Audi Vision isimli uygulama müthiş.

Uygulamada kullanılan yazılım, Audi modellerinin resim, ses ve teknik verilerine dokunarak ulaşmanızı sağlayarak showroom’u ayaklarınıza getiriyor. Dokunmatik ekran sayesinde arabanın içinde gezinti yapabilirken, arabayı çalıştırıp motorun gerçek sesini duyabiliyorsunuz.

4- Marka İmajına Katkısı: Diğer bir kriter de kampanyanın marka imajına zarar vermemesini, pozitif katkı yapmasını sağlamak. Kampanya yapayım derken sosyal medya krizi yaşayan çok fazla marka var.

Aynı şekilde sosyal medyayı sosyal sorumluluk projeleriyle birleştirip PR çalışması yapan markalar da uzun vadede müşterinin güvenini kazanıyor.

SONUÇ: Her kampanyanın başarısı koyulan hedeflere ve oluşturulan başarı kriterlerine göre değişkenlik gösterir. Önemli olan soru:

''Ne bekliyordum, ne aldım?''

P.s: Eğer başarılı sosyal medya kampanyalarını incelemek istersen, ücretsiz olarak indirebileceğin ''Fark Yaratan 36 Sosyal Medya Kampanyası'' isimli e-kitabı okuyabilirsin. Eminim, vizyonunu ciddi derece geliştirecek.

İNDİRME LİNKİ: sosyalmedyacci.com/ucretsiz-e-kitap-fark...
  • Paylaş
En başta bir başarı tanımı yapılmalı veya başarı kriteri, ölçümü neye göre olacak bunlar belirlenmeli, neden böyle bir şey yapılmak istendiği sorulmalı ve buna cevap verilmeli. Daha sonra sosyal medyanın temel olarak kullanıcı tabanlı olduğunu hatırlamamız gerekiyor ve bu doğrultuda düşündüğümüz takdirde öncelikle bu durum bir ihtiyacı veya isteği karşılamalı, belli bir kitleye de olsa hitap edilmeli. Değişiklikleri takip edip onlara göre yeni mesaj tasarımları da yapılmalı başka bir deyişle değişiklik konusunda esneklik olmalı. 
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1120 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt