Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal medya üyeliğinin "davet usulü" ile mi yoksa "herkes kaydolabilir" mantığıyla yapılması mı sizce daha doğru olurdu?

Gmail'in ilk dönemler yaptığı üyeler arkadaşlarını (sınırlı sayı da davet ile) davet edebilir yönteminin doğruluğu tartışılması amaçlanmaktadır.Düzenle
"Davet" yöntemi Gmail'de ya da "private shopping" yöntemiyle çalışacak web sitelerinde denenmiş ancak kısa bir süre sonra açık hale getirilmiştir ama bu yolla ilgi çekmişlerdir. "Davet" yöntemi "seçilmiş" bir kitlenin katılması beklenen çok özgün projelerde uygulanabilir. Bu "seçilmiş" kitleye sunulan hizmetin/ürünün "davet" edilme isteğini ve merakını kışkırtan bir çekiciliğinin olması projenin tanıtımına büyük katkı sağlar.
 • Paylaş
Aslında buna yorum değilde şimdiye kadar yapılan oluşumlarını sonucunu yazayım.
Davet usulü her ne kadar merak uyandırsa da bir yere kadar biter ve çoğuda kapanmıştır.

Zaten adı üstünde sosyal medya etkileşim kurmayı özgür bırakmasanız adı sosyal değil lobi, dernek, grup vb. şeyler olur.

Çok özel bir proje; alışveriş kulübü, avcılar vb. belli bir hedef kitle ile insanlar bir arada olacaksa, davet kalite ve saygınlık getirir ama geniş kitle projeleri için kesinlikle olumsuz.
 • Paylaş
Google, Facebook, Twitter, Microsoft Live API servisleri ile çalışarak bu hesaplarla giriş yapan kullanıcıların kendi arkadaş, contact listelerine erişip davetiye göndermeleri kolayca sağlanabilir.
 • Paylaş
Erişilemeyen'in cazip bir yanının olduğunu kabul etmek gerek. İnsanlar sosyal medyada birbirlerinden davet isteyeceklerdir. Bu da kitlesel olarak yayılımı artırabilir. Mesela Dribbble bu konuda incelenebilir. Davetiye için yarışma düzenleyenler bile var.
 • Paylaş
Açıkçası üye olunacak sosyal mecranın da nasıl bir ortam sunmayı hedeflediğine göre değişebilir bir durum bu. Bence yanlış yoktur, uygulama hatası vardır çünkü.
 • Paylaş
Belirli bir kesime belirli bir düşünceye hizmet ediyorsa davet mantıklı ama farz edelim inploid ben tüm arkadaşlarım hatta tüm ülkenin yararlanması gerektiğini düşünüyorum gel sen bana 30 davet hakkı ver sahte hesap açar bir 30 daha bir 30 daha davet ederim olmaz :)
 • Paylaş
Başlangıçta, deneme sürecinde iken, davet usülü kullanılabilir. Ama sosyal medyayı geleneksel medya insanlarının deneyip yorumlamasının hemen ardından kamuya açık hale getirmek gerekir, yoksa tabir-i caizse tren kaçar.

Şöyle düşünün. Deneme sürecinde 1000 kullanıcıya ulaştınız. Geleneksel medya insanları sisteminizi denedi, gazetede / dergide / blogda (bana göre bloglar da geleneksel medya öğeleri taşır) paylaştı. Artık davet zorunluluğunu ortadan kaldırma zamanı gelmiştir. Çünkü o gazete/ dergi/ blogu okuyan insanlar davetiye aramaya başlar. Eğer o arada davet olayını kaldırmaz veya ortalıkta yeterince davetiye bulunmasını sağlamazsanız taze kan gelmeden gider. Proje kısa sürede büyüsünü kaybeder ve asosyal bir medya haline gelir.
 • Paylaş
Davet usulu olmasi insanlarda merak uyandirabilecegi gibi ters de tepebilir. Bu yuzden sahsi fikrim herkesin "onaylanma usulu" uyelik hakkina sahip olabilmesidir. Kapali/guvenli medya olarak dusunebilirsiniz. Herkes katilabilir ama kimin serbestce dolasabilecegine yonetici karar verir. Boylece ilgi kaybetmeden medya hayatina devam eder.
 • Paylaş
Herkes kayıt olabilir mantığı daha çok kişilerin arkadaş listesine erişilmeyi de sağlayacağından daha uygun olur ama doğru olmaz... .
 • Paylaş
Eğer beş parasızsanız ve insanları reklama boğup merak uyandırmıyorsanız tabiki herkes kayıt olabilir şeklinde yapılması gereklidir... İnsanlarda merak uyandırmadıktan sonra ve Google Facebook gibi bir dev değilseniz ki değilsiniz büyük ihtimal... Yapacağınız saçma olur... O ekranı gördüğünde insan "yörü git Allah Aşkına" der :)) Kullanıcı arttırmak yerine az kullanıcının üye olmasını sağlarsınız.
 • Paylaş
İçeriğe göre değişiyor bu durum. İçi boş, kimsenin bilmediği bir foruma davet usulü ile üye almaya çalışırsanız kimse zahmet edip de uğraşmaz. Ama öncelikle tanıtımı yapılıp, üyeliğin ciddi manada avantajlı olduğunu insanlara ispat edebilirseniz referans bulmak için kırk takla atan insanlar ortaya çıkacak.
 • Paylaş
Herkes kaydolabilir. Bu daha iyi devet mesajarından herkes nefred eder
 • Paylaş
Davet usulu olan bi şey sosyal olamaz...
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1058 Görüntülenme17 Takipçi13 Yanıt