Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal medya üzerinden edilen hakaretlerin hukuki yaptırımı nedir?

Hakaret ettiğiniz şahıs sizi savcılığa şikayet edebilir. Savcılık gereken incelemeyi yaptıktan sonra dosyanızı Asayiş Şube Müdürlüğü Bilişim Suçları Bürosuna sevk eder. Bilişim Suçları bürosu sizi ifadeye çağırır.Gerekli görülen soruşturma yapılır ve eğer gerek duyulursa Ağır Ceza Mahkemesinde Ceza Hukukuna bağlı olarak yargılanırsınız.Hakaret ağır ceza olarak tanımlanıyor. Durumunuza bağlı olarak 5 seneye kadar hapis cezası alabilir ya da tutuksuz yargılanabilirsiniz. Yani maalesef internetteki her hareketimize dikkat etmeliyiz çünkü yasalar aleyhimize işliyor.
  • Paylaş
1

Onur Engin, Hakaret in üst sınırı bellidir. Ağır cezalık bir durum yoktur. Sulh ceza mahkemesinde yargılanırsınız. Sadece internet üzerinden herkesin görebileceği şekilde alenen yapıldığı için arttırım uygulanır. tutuklu veya tutuksuz yargılanmak ise çok ayrı bir konudur. Hakaret nedeniyle tutuklu yargılanmaya pek fazla örnek yoktur. Mahkeme delilleri değerlendirerek hakkınızda gerekli kararı verecektir.

Özellikle Gezi Olayları sonrasında hukukta yasalarda değişiklikler olmasa da, emsal teşkil edecek davalar oldukça çoğaldı. Bir avukat arkadaşımın söylemi şu şekilde.
"Yolda birisine hakaret ettiğinizde delillendirmek gerekirken, sosyal medyada bu zaten hazır delille geliyor. "
Yani hakaretin mahiyetine, tehdit içerip içermediğine, suçlamanın ne olduğuna bağlı olarak karşılaşılacak yaptırım değişmektedir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

634 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt