Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal medya uzmanı tam olarak ne iş yapar?

Türkiye'de Facebook ve Twitter hesaplarını kontrol edenler sosyal medya uzmanı olarak geçiniyor malesef. Uzmanlık bu kadar basit mi? Ajans ve şirketlerin hatası malesef bu durum. Bana göre sosyal medya uzmanı hesapları hesapların kontrolü ve reklamını yaptığı gibi, internet reklamcılığı ve arama motoru optimizasyonu konusunda da bilgili olmalı. Girdiği içerik siteye uygun olmalı. Koordineli bir şekilde yazılım uzmanıyla çalışmalılar.
 • Paylaş
Bir sosyal medya uzmanının temel görevi markaların dijital pazarlama, CRM ve iletişim stratejilerinin sosyal medyaya entegrasyonuyla marka bilincini arttırmaktır. Bu hizmeti alan markaların sosyal medya üzerindeki marka konumlandırılması, rakip analizi temelli strateji oluşturulması, arama motoru optimizasyonu, içerik yönetimi ve tüm bu sürecin sonucunda geri bildirim olarak raporlama bu işin tuzu biberidir. Sosyal medya uzmanı denildiğinde ilk akla gelen sosyal ağlarda hesap yönetimi, buz dağının görünen kısmıdır. Kısacası sosyal medya uzmanı hedefler, konumlar ve konuşturur..
 • Paylaş
Sosyal medya uzmanı temelde dört ana takip yapar. Tracking, Moderasyon, İçerik ve Proje yönetimi. Tabii bu Türkiye'de bu şekilde yürüyor :) Tüm bunları baktığı markanın ve ajansın büyüklüğüne göre kendi başına veya başında bulunduğu biraz önce saydığım grupları denetleyerek, işleri ayrı gruplara bölerek takip eden ve yöneten kişi olarak tanımlayabiliriz. Genel olarak bu uzmanların elinde bir akıllı telefon veya laptop ile 7/24 çalıştığını görebilirsiniz. İlerleyen dönemlerde bu işin ardından Dijital pazarlama stratejistleri çıktığı da çok görülmüştür.
 • Paylaş
Benim anladığım kadarı ile Sosyal Medya Uzmanı internet araçlarını kullanarak (facebook , twitter, Google+, vb.) farklı yaklaşım ve metotlar ile son kullanıcılara belirli bir konu için (ürün satış, marka tanıtma yani reklam, anket vb…) etkileşime geçip bu etkileşimi sürekli kılabilen kişidir. Yaptığı iş ise kısaca internet üzerinden ücretsiz reklam yapmak.
 • Paylaş
Sosyal Medya Uzmanı görevleri: işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak;
 • Sosyal medya ağlarını takip etmek
 • Çalıştığı firma veya kişileri bilgilendirmek, uygun stratejileri belirlemek
 • Sosyal medya platformlarında özel kampanya kurguları geliştirmek
 • Sosyal medya ağlarındaki takipçi sayısını artıracak çözümler üretmek, uygun olan iletişim stratejilerini belirlemek
 • Sosyal medya ağlarında çalıştığı firma, marka ve kişi hakkındaki farklı kişi ve kurumlar tarafından oluşturulan uygun olmayan içerik, durum ve izlenimleri belirlemek
 • Uygun olmayan içerik, durum ve izlenimlere gerektiğinde müdahale etmek
 • Bloglar oluşturmak, içerikleri hazırlamak ve yayımlamak
 • Rakiplerin sosyal medyadaki aktivitelerini takip etmek
 • Ürün deneyimine ilişkin çalışmalar yapmak
 • Mesleği alanındaki gelişmeleri takip etmek ve uygulamak

şeklinde tanımlanmıştır.
Daha fazlası :
blog.yilmazbaris.com/2012/11/sosyal-medya-uzmani-kimdir.html
blog.yilmazbaris.com/2012/11/sosyal-medya-uzmani.html
 • Paylaş
Özetle digital mecralarda pazarlama yapar, strateji geliştirir. Pazarlamacılık deneyimi olmayan, eksik olan ya da bu alanda mektepli olmayan bir kimsenin kimsenin digital mecralarda markaya katkı sağlayacak çalışmalar yapması çok zor.
 • Paylaş
1

Şaman, Uzman olmuyor yani.

Benim anlamadığım nokta şu. Sosyal medya uzmanıyım diyelim, metin yazarına sormadan, konsepti sallamadan, staratejik düşünmeden bir tarafımdan uydurup twitter'da facebook'ta saçmalayabilir miyim?

Bu sosyal medya uzmanı bir ajans dahilinde değil mi? Yaratıcı ekip, stratejik ekip vesaire çalışıyor, metin yazarı yazıyor. E sen ne yapıyorsun o zaman hacı?

Yok ben uzmanım hepsini kendim yapıyorum diyorsan yapma, sen tek başına ajans olmuşsun uğraşma, büyük düşün!

Arkadaş "müşteri temsilcileri" bitti bunlar başladı. Velhasıl kelam sosyal medya uzmanıyım diyen birini görünce, duyunca, az ötede oyna evlat, az işim var diyeceksin.

Rica ederim bir taraflarınızla meslek uydurmaktan vazgeçin.
 • Paylaş
Kısaca özetlersek; uzmanlığını yapacağı markaya veya kişiye uygun olan sosyal medya stratejisini çıkarır, planlamasını yapar. Beraber çalışacağı ekibi kurar, iş paylaşımını yapar, ekibi takip eder. Uygulanan strateji raporunu marka veya kişi temsilcisine sunar.
 • Paylaş
1

Ümmügülsüm Yaşar, evet cevaplardan da anlaşıldığı üzere canım türkiyemin canımm ajansları kime ne yaptırabilirseni politika olarak benimsediklerinden "bu budur abi" gibi net bir sonuca varamıyoruz :) Dijital pazarlama ile sosyal medyayı bile karıştıranlar var görüldüğü üzere. Hala sosyal medya uzmanı mı, içerik yöneticisi mi, stratejist mi, dijital pazarlama uzmanı mı ne olduğunu bilmeyen/karar veremeyen bi dolu çalışan var sektörde :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3026 Görüntülenme15 Takipçi8 Yanıt