Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal medya yöneticiliği ve ya sosyal ağların ömrü ne kadar?

Dünyamıza aslında yavaş yavaş giren ama son 2 yıldır çok fazla yol kat eden falan filan herkesin kurduğu cümleler ile başlayan sorumun amacı şudur! ciddi yatıırımlar yapılmalı mı yoksa yeni dünya düzeni geliyor biraz tasarruf mu yapmalıyız ? Ülke geneli olarak ve ya şirket bazlı olarak düşünceleriniz neler ?Düzenle
Yeni Dünya Düzeninin aktörleri bu alternatif medyayı da kontrol altına alıyorlar.

Büyük, diğer bütün iletişim araçlarıyla entegre, tekeller oluşuyor. Youtube, Facebook, Twitter gibi devasa yapılar, öncesindeki Microsoft ve Apple gibi işletim sistemleriyle ve GSM sektörü, GPS teknolojisi bütünleşmesi, Google dev kulağı ve Google Earth, Google Glass gözüyle, hepimiz ense köküne çip çakılmış, herşeyi kaydedilen, dünya üzerindeki tüm hayatı dijital iz bırakan, köle bireylere dönüşüyoruz.

Bu muazzam datadan elde edilenlerin sızıntıları, kırıntılarını hayal ediyoruz, bazen gözlemliyoruz. Bir insan neslinin anlık sosyonomik analizleri yapılıyor.

Tüm yazılı görsel medya özgürlükten uzak, sosyal medya da öyle olacak. Bu anlamda kendini özgür zanneden, tüm dünyada sezon sezon izlenen dizileri, yarışma programlarını, TV yorumlarını, boyanmış Starları, konuşan, tartışan, paylaşan, özenen, aynılaştırılmış, aynı giyinen, aynı tepkileri veren, bir nesil yaratılacak ve sosyal medya araçlarıyla takip edilecek.

Hepimizin internet aleminin dijital dünyasında dijital bir genetiği oluşacak, bütün yaşam geçmişi görülebilecek. İlk İphone 3GS mi aldığımda, yaklaşık 4 sene önce filan, sonradan düzeltilen, düzeltildiği söylenen bir açık vardı. Küçük bir program yardımıyla telefonun ilk açıldığı tarihten itibaren iphone GPS ve zaman datasının loglarını hafızaya atıyordu. Bu bir seçim değildi, bunu size söylemediler, o arka planda bunu tutuyor ve kimbilir nerelere gönderiyordu. Bir programcık yardımıyla telefonu bilgisayara bağladığımda şoke oldum, zira bir Türkiye haritası üzerinde son 1 yıllık data, çizgiler ve noktacıklar halinde duruyordu, dakikasına kadar hangi gün neredeymişim.

Şimdi bunu tüm dünyadaki iphone kullanıcıları için yapıldığını ve birinin ana ekranında tüm bunları görebildiğini, düşünün.Tüyler ürpertici. Tüm GSM ilgilerimiz de kayıt altında, tüm telefon görüşmelerimiz, SMS lerimiz, Likelarımız, İMEİ siyle...

1998 den beri bilfiil internetteyim, icq, messenger, hotmail, gmail de kişisel bilgilerini sır gibi saklayan, nicknameler arkasına saklanan kullanıcılar bir anda facebook la, herşeylerini ortaya dökmeye başladılar, çünkü herkes öyle yapıyordu, bir anda tren kalktı.

Bulut tekonolojisi kapıda, hala herkes şüpheli, bekleşiyor. Bir anda tren kalkacak, kritik eşik aşılacak, hepimiz bilgilerimizi HDD de değil, bir bulut üzerine taşıyacak, laptoplarımızı en fazla 64 Gbyte SSD li filan olacak.

Bu anlamıyla diyorum ki, sosyal medya sonsuza kadar bizimle. Asıl yöneticileri zaten diğer şeylerin de yöneticisi, finans piyasası, petrol enerji piyasası, medya, savaş sanayi, ilaç, siyaset...Bizler kendini özgür zanneden, etiketlenmiş, bir anlamda ense köklerine çip çakılmış mutlu modern köleleriz.
  • Paylaş
2

Karl Engelpert, İnterneti özgürlük mottosuyla pazarlayanlara gelsin. Muazzam tespitler tebrik ederim.

Ahmet Avcı, Teşekkür ederim de, olmadı bu sefer, tutarsızlaştın :)

Şöyle ki, bu söylem, Bushun Yeni Dünya Düzeni Tezini ortaya atan ekibi, Samuel Huntington' un Medeniyetler Çatışması tezi, Bloomberg Toplantıları, Bohem Korusu ayinleri, İlluminati hadisesi, Masonluk ve bunların ön projesi BOP, insan davranışlarını modelleyen Elliott Teorisi, hepsi birbirine paralel..bi tarafını beğenip, bi tarafında faşistlikle suçlamak olmaz, bence..

Sosyal medyanın ömrünün kısa olacağını düşünenler hatta bunun üzerine kitap yazanlar var.Bana göre sosyal medya geleneksel medyanın yerini almaya başladı bile.Televizyonlar,gazeteler,radyolar.Hepsi sosyal medya araçlarını kullanıyor artık.Kullanmak zorunda!Tasarruf yapılması gerektiğini düşünmüyorum aksine ne kadar çok girişim o kadar şans,o kadar açılım.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

686 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt