Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal medyada duygularımızı anlatmak için sadece resim, müzik paylaşmaktan başka neler yapabiliriz? Bir anlamda bu alan sosyal medyanın zayıflığı sayılabilir mi?

Sosyal medyanın zayıflığından çok insanların zayıflığı olarak değerlendiriyorum bu durumu. Kaldı ki sosyal medya sadece sosyal ağlardan oluşmuyor.

Bu soruya cevap vermek için ''ne yapabiliriz'' sorusunun açılması lazım. İş hayatımızda fayda sağlamak için nasıl kullanabiliriz diyorsanız, cevap basit.

Google'a isminizi tırnak içerisinde yazın ve isminiz nerelerde görünüyor bakın. Emin olun İK'cılar bunu yapıyor.

Yıllar önce bir blogun altına yazdığınız amatörce bir yorum ilk sırada çıkabilir. (yaşadım bunu).

Herkes işe online itibarını yönetmekle başlamalı. Yani google sonuçlarını değiştirmek için çabalayarak başlanabilir. ( örneğin blog sahibiyle temas kurulur, yorumun kaldırılması rica edilir, ya da görüntülenmesini istemediğiniz sonucu google'da gerilere taşımak için çeşitli yöntemler izlenebilir)

Diğer taraftan bilgi edinmek için kullanılabilir. Sosyal medya müthiş bir haber kaynağına dönüşmüş durumda. Bir konu hakkında kafanıza takılan soru mu var, anahtar kelimelerle sosyal arama motorlarında arama yapın ve başkalarının konuyla ilgili düşüncelerini öğrenin.

Örneğin sorunla ilgili bir sosyal arama motorunda arama yaptım ve karşıma şu sonuçlar çıktı:

Sosyal Medya

Başkalarının Twitter'da, Facebook'ta ne konuştuklarını, Youtube'da konuyla ilgili ne paylaştıklarını kolayca öğrenebilirsin. Bunun için tek yapman gereken Google'a girip ''Social media search engine'' yazmak.

Diğer bir kullanım alanı:

Sosyal medya ile kişisel marka yaratılabilir, kaliteli bir blog açarak düşüncelerini, bugüne kadar yaptıklarını paylaşabilirsin.

Kolay gelsin.
  • Paylaş
Şimdi soruyu tekrar okudum ve anladım, duygularınızı paylaşmak için görsel, işitsel, yazılı sanat eserlerinizi paylaşabilirsiniz. Duygularınızı tek bir kişiyle paylaşmayı düşünüyorsanız onunla medya üzerinden konuşabilir, görüşebilirsiniz. Dokunmak, koklamak, tat almak henüz mümkün değil ama o kısmı da canlı iletişiminize saklayabilirsiniz.

Ben yukarıdakilerin yanı sıra iş için de kullanıyorum sosyal medyayı. Hem yazılı hem sesli hem de görsel iletişimi sağlıyor, yanı sıra dosya paylaşımı da mümkün. Ekran paylaşmak ve şehirler/uluslararası toplantı yapmaya da yarıyor. Etkinlik planlamaları için de gayet kullanışlı araçlar. Hatta son haftalarda gazeteler ve televizyonların yerini alabilecek kadar da canlı basın olarak kullanıldı. Bir tanıdığım işinin reklamlarını çektiği ve hesabına eklediği fotoğraflarla yapıyor. Sosyal medyayı kullanarak yapabilecekleriniz saymakla bitmez.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

621 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt