Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal medyada yazılan metnin büyük harflerle yazılması sizin için de bağırmak anlamına mı gelir? Hayırsa ne anlama gelir?

Hele bir de noktalama işaretlerinden bihaberse 'yazar'.Düzenle
Siz bir ortamda bağırırsanız dikkat çekersiniz herkes biranda susar ve size bakar ne yapıyor diye ama anlık takip esastır bağırmanız bitince herkes kendi işine döner. Yani anlık dikkat çekmek için işe yarayan bir durumdur. Ve haklı da olsanız kabaca bir davranıştır. İnsanlar genellikle medenice bir şeyler paylaşabilir ve medeni insanlar bunu anlayabilir. Zaten anlamıyorsa bağırmanın bir faydası uzun vaadede pek işe yaramayacaktır anlık etki yaratır sadece.Sosyal medyada büyük harfle yazmak da bağırmanın kabaca ifade ediş ve sosya medyacasıdır! ... Eğer zaten sizin yazdıklarınız değerli ve mantıklı cümlelerse yine medeni akıllı insanlar tarafından rağbet görecektir. Eğer değilse de zaten anlık büyük yazdığınız için anlık etkileşimler dışında bir fayda sağlamayacaktır. Alıcısı yine kaba, akıl bakımından eksik insanlar olacaktır bu metinlerin! ... Bazı kelimeler vurgulamak amacıyla belki büyük metinle yazılabilir ama hepsini büyük yazmak gereksizdir ve Melih Gökçek gibi değerli, işe yarayan cümleler kuramayan insanların genelde başvurdukları, gereksiz, populist bir yazma tekniğidir, Zaten Melih Gökçek gibi boş bir insanın bu tekniği kullanması ne kadar gereksiz bir şey olduğunu gösteriyor bence :)
  • Paylaş
"Haykırmak" densin ona. Değilse de ilk akla gelen; ifade edilen her ne ise, dikkat çekmesini sağlamak. Çekiyor ki; bu soru üretilmiş.
  • Paylaş
Ben sosyal medyada büyük harflerle yazılmasından pek hoşlanmıyorum. Amaç tabiki dikkat çekmeye çalışmak ama zaten düzgün, ilginç şeyler yazılırsa dikkat çekilecektir. Noktalama işaretleri de ayrı bir konu. Kaç yaşına gelmiş, belli meslekleri olan insanları görüyorum. Noktadan başka noktalama işareti bilmezler, onu da yanlış kullanırlar. Bozuk bir anlatımla bir şeyler söylemeye çalışırlar. Üzücü... .
  • Paylaş
Büyük harfle yazmak bunu bilmeyen bir kişi için belki bağırmak anlamına gelmez ancak bir çok kullanıcı büyük harfi bağırmak anlamında kullanınca bu bilgi zamanla yayıldı ve bunu bilen kişiler için büyük harfin anlamı "ses yükseltmek" oldu. Hatta bazen anlık sohbetlerde büyük harf tuşunu açık unuttuğumuzda "neden bağırıyorsun? " diye karşıdan cevap aldığımız da oluyor.
  • Paylaş
Yazan bir inşaat mühendisi değilse benim için büyük harf bağırma anlamına gelir. Nasıl ki espri yaptığımızda :) koymazsak espri olduğu anlaşılmayacaktır, büyük harfle yazdığımızda da bağırma anlaşılır. İnşaat mühendisleri istisna dedim. Bizim işte çizim yaparken hem büyük/küçük harflerle vakit kaybetmemek hem de şantiyede belki de ilkokul mezunu ya da olmayan işçinin de rahatça okuyabilmesi için sürekli büyük harf kullanılır. Çizimin ortasında sosyal medyada yazışılırsa küçük harfe dönmek sık sık unutulur. Bu hali diğer meslektaşlarımda da görüp çizim yaptıklarını anlıyorum...
  • Paylaş
Sosyal medyada büyük harf ile yazmak genelde bağırmak anlamına gelir, kurumsal olarak ele alırsak tek seçenek bağırmak anlamı taşır. Sosyal medyada iki anlamı vardır. 1. İlk belirttiğim cümle, 2. İse her hangi bir konuya veya bir nesneye dikkat çekme anlamınada gelir. Tabi ki bunu sosyal medya üzerinden kurumsal olarak cevaplamıyorsanız bu iki seçenek doğru olanıdır.
  • Paylaş
Açıkçası ben bağırmak için değil de, anlık yazışmalarda gözden kaçanı vurgulamak için büyük harf kullanıyorum. Tamamen tonlama ve vurguyu sosyal medyadan yansıtamadığımız için. Eğer anlık paylaşımda bağırılacak durum varsa bunu karşı taraf anlar zaten. Seslenme ise genelde vokalleri birden fazla yazmak da bir çözüm olabilir. Örneğin; Yaaaaaaaaaa gibi :) Daha iyi bir örnek buldum sanırım onu ekliyorum; Ey Türk Gençliği.... Yerine Eeeey Türk Gençliğiiii! gibi ;)
  • Paylaş
13

Şaman, Fokça yazım kılavuzu gibi olmuş Örnek cümlesi :)

Belgi Saygı, AAAAAAAAAAA neden yazım dilime fokça diyorsunuz :)

Şaman, Dilde problem yok ama bir kız Yaaaaaaa yazdığında benim açımdan tam bir fokça vurgu yapmış oluyor.

Belgi Saygı, Tamam daha iyi bir örnek olabilirmiş. Yanlış seçim :) Aklıma gelmiyor ama işin kötüsü.

Şaman, Seçim yanlış falan değil İnternet'de fokça konuşulduğunun anlaşılması için sesli harfler çoğaltılır, yoksa nasıl anlaşılacak :)

Şaman, Hahahaha, ey Türk gençliği miiii :)

Ahmet Avcı, İnsan beyni küçük harflerden oluşan kelimeleri, kelime kelime okumaya daha yatkın, büyük harfleri okumakta zorlanıyor. Bu yüzden internet ortamındaki yazışmalarda kendiliğinden bir tür etik ya da dilbilgisi kuralları oluşmuş, muhtemelen okunaklı olması kaygısıyla...bağırmak kabul ediliyor genelde.. ister uy ister uyma.

İNSAN BEYNİ KÜÇÜK HARFLERDEN OLUŞAN KELİMELERİ, KELİME KELİME OKUMAYA DAHA YATKIN, BÜYÜK HARFLERİ OKUMAKTA ZORLANIYOR.BU YÜZDEN İNTERNET ORTAMINDAKİ YAZIŞMALARDA KENDİLİĞİNDEN BİR TÜR ETİK YA DA DİLBİLGİSİ KURALLARI OLUŞMUŞ, MUHTEMELEN OKUNAKLI OLMASI KAYGISIYLA...BAĞIRMAK KABUL EDİLİYOR GENELDE..İSTER UY İSTER UYMA...

Bağırdım mı peki, içeride çocuk uyuyor bağır istersen...öyle işte, evetse de öyle, hayırsa da öyle...anlam atfedersen anlam kazanır...

Şaman, tabi yaaaaaaaaaa fokça yazılmadığı sürece bir problem yok zaten :P

Belgi Saygı, bu durumda kaçırılmış mevzuularda büyük harfle yazarak dikkati çekme yöntemi olarak yanlış sayılmaz.

Belgi Saygı@chamacon nedir bu fokça anlatır mısın? Lütfen!

Ahmet Avcı, ünlem işaretine dikkat

Büyük bir anlamsızlık. Toplumsal bir süreç içinde ortaya çıkan dilin nimetlerinden biri olan ünlem(!) işareti yerine sadece büyük harflerle yazılan ileti gördüğünde bağırma anlamı çıkarmak büyük harfle yazanlar kadar bilgisizliktir. Büyük harf gösterenini bağırmak imgesiyle bütünleştirmek kişinin kendi diline hakarettir. İnternet ya da sosyal medya dil sisteminden bağımsız bir mecra değildir.
  • Paylaş
Açıkçası umurumda değil. Ben küçük harfle de bağırabiliyorsam pek de düşünemicem ne anlatmaya çalışıyor diye. Gereksiz detaylar bence.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

906 Görüntülenme12 Takipçi9 Yanıt