Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal medyadaki icebucketchallenge saçmalığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

amaçsız insanoğlunun yeni eğlencesi. (ALS yerlerde)Düzenle
Öncelikle bunu bir saçmalık olarak görmediğimi belirtmek isterim. Her ne kadar amacına ulaşmış olsa da bu durumdan önce dikkat çekilmesi gereken çok daha büyük olaylar olduğu da aşikar.
  • Paylaş
Ben kesinlikle saçmalık olarak görmüyorum, bir bilinçlenme kampanyasıydı ve başarıya da ulaştı. Bu aynı lösevin saçsız çocukları reklamlarında oynatarak para yardımı istemesine benziyor, tek farkı ünlüler yolu ile yapıldı, sosyal medyada geniş bir yer aldı. Farklı yollarla yapılamaz mıydı tabiki de yapılabilirdi ama sıcak yaz günlerinde insanlara eğlence oldu. İyi paralar toplandı ( 207,000 ), als hastalığını bu zamana kadar kim biliyordu da bu hastalık için para bağışında bulunuyordu, böyle de düşünmek gerekir.
  • Paylaş


Bu saçmalığı neden yaptığımızı anlatan çok güzel bi video.
  • Paylaş
Aslında Selfie ve Harlemshake'in yanında icebucketchallenge; bir hastalığa farkındalık ve destek temel alındığı için daha az saçma duruyor. İcebucketchallenge'ın saçmalıklaşmasının sebebinin insanların amacının destekten gösteriye doğru gitmesi ve asıl ilgi gösterilmesi gereken konuların popülarite ve trend uğruna gözardı edilmesinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
  • Paylaş
1

Thecrazyhands, Tam olarak demek istediğim buydu.kesinlikle katılıyorum.

Oldukça büyük paralar toplandı ve bu çok güzel birşey. Kaçımız icebucket organizasyonu öncesinde ALS hakkında ciddi bir bilgiye sahipti ki. Ama tabi şu var her zaman yapılan eyleme karşı duranlar olacaktır. Su boşa harcanıyor vs... Gibi. Amaç bir süreliğine dikkat çekmekti ve bu oldukça iyi yapıldı. Su ziyan oluyor diyenler kaçınız evlerinizde musluktan akan damlacığa dikkat ediyorsunuz duş alırken gereksiz su tüketiminden kaçınıyorsunuz kaçınız lüzumsuz olan elektiriği kapatıyorsunuz? Tekrar ediyorum bu etkinlikte tek amaç dikkat çekmekti insanları bilinçlendirmekti bence gayet iyi yapıldı korkmayın kimse bu etkinlik için su kaynaklarını sonsuza dek tüketmeyecek.
  • Paylaş
Bir haftasonunda 1 Milyon dolar toplanmış. Neden saçmalık olduğunu düşünüyorsunuz? Sosyal medya çok güçlü bir aracı ve onun sayesinde bir hafta sonunda toplanan para aylardır Soma için toplanandan çok daha fazla. Paranın yanı sıra farkındalık da arttı. İngilizce biliyorsanız şu linke bir bakın:
time.com/3101166/als-ice-bucket-challen... .
  • Paylaş
1

Thecrazyhands, TR deki durumdan bahsetmiştim. O kadar zaman geçmesine karşın binlerce video çekilmesine rağmen toplanan para 15 bin idi şurda bikaç güne kadar.bunun ironisi hakkinda da cokca video paylasildi zaten.sosyal medyanın gücü tartışılmaz tabiki ve mutlak kullanmalı. Sorun bizim amacını saptirmamiz ve salt olarak işi eğlenceye vurmamiz.belli bi yerden sonra is atari oyununa döndü o birine meydan okuyor öbürü başkasına vs amaç değişti.

"Ben burdan ... 'a meydan okuyorum" kavramının olması, milletin birbirine laf atmasını kolaylaştırdı. Salça olmayı seven, kültür yozlaşmasıyla hareket eden ve yaptığın davranışın altındaki nedeni bilmeden maymunluk yapan insanların oyunu oldu.
  • Paylaş
Bence tam bi rezillik insanlar farkındalık yaratmak istiyorsa bağış yapmalı Amerikada 200 bini geçen para toplandı ama Türkiyede çeyreği bile toplanamadı sadece görsellik ön planda kaldı.
  • Paylaş
Ben de saçmalık olarak görmüyorum bu durumu. Elbetteki binlerce kişinin iştirakte bulunduğu bir durum mutlak ciddiyetini bazen koruyamaz. Ama ben şu açıdan bakıyorum. ALS hastalığı diğer hastalıklardan farkındalık ve bilinirlik olarak öne geçti. En azından hiç bilmeyen kişiler bile bunun ciddi bir durum olduğunun farkına vardı ya da en azından varır gibi oldu. Yani iyi bir şeyler oldu. Darısı diğer hastalıkların (bilinirliğinin artması anlamında) başına
  • Paylaş
icebucketchallenge dünya genelinde başarıya ulaşmış türkiyede herkesin kendinin sosyal medyada popüleritisi arttırmak için yapılan ve tamamen reklam kokan bir projedir ülkemizde toplanan parayı öğrenirseniz demek istediğimi anlayacaksınız
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

441 Görüntülenme15 Takipçi10 Yanıt