Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal medyadan tanıştığınız biriyle kahve içmeye gider miydiniz?

Ben kendi yanıtımı vereyim hemen. Bu soruda bahsettiğiniz "tanışmak" kısmından kastın aslında sosyal medyada tanışarak duygusal bir iletişimin ortaya çıkmasından bahsettiğinizi anlıyorum. Ancak ben genel olarak sosyal medyanın bir iletişim aracı olarak ne durumda olduğundan bahsedeyim size.

Bence, sosyal medya platformları insanlarla tanışmak için iyi bir yer. Tabii ki sosyal medyadan kastım tüm sosyal ağlar değil. Hepsinin ayrı ayrı işlevleri var ve hepsinin ayrı ayrı kalite seviyeleri var. Facebook, çok farklı bir yer ve kökeninde zaten gerçek yaşamınızda tanıdığınız insanlarla iletişime geçtiğiniz ve onlar vasıtasıyla başka insanlara erişebileceğiniz bir sosyal ağ. Twitter ise gündemle ilgili çeşitli anlık iletilerin ve linklerin paylaşıldığı bir ortama sahip.

Bu bilgiler ışığında sosyal medyada bulunan insanları 2 farklı şekilde kabaca sınıflandırabiliriz. Gerçek bir iletişimin oluştuğu ve insanların gerçekten nasıl insanlar olduğunu anlayabileceğiniz platformlar, ve sadece sanal paylaşım yoğunluklu ve kimlikleri hakkında reel bir bilgiye sahip olamayacağınız platformlar.

Örneğin; inploid, insanların gerçek düşüncelerini konuşturdukları ve kimliklerini ortaya koydukları bir platformdur. Ancak, burada daha yoğunlukla bilgi üzerine bir paylaşım yapılır. Ayrıca, inploid'de kişiler bilgilerinin yanında kişisel görüşlerini de paylaşırlar, yazarlar (post, tartışmalar ve yanıtları ile) . İnploid'de benim profilime girip kısaca incelediğinizde kabaca hakkımda edineceğiniz fikirler ile facebook ve twitter profillerimden elde edebileceğiniz kanı birbirinden çok farklıdır.

Konuya dönecek olursak, sosyal medyada tanıştığınız bir insanla kahve içmeden önce gerçekten o kişi hakkında yeterli düzeyde bir kanıya varmış olmanız gerekir ve internet dünyasında bunu sağlayabilecek çok fazla bir yer yoktur esasen.

Birlikte birer kahve içmeyi planladığınız kişi veya kişiler ile sosyal medyada kurduğunuz iletişim kesinlikle çok farklı olacaktır. Çünkü, internet sadece bir araçtır ve insanları birbirine bağlar. Bence bu konuyu bu açılardan da biraz düşünün derim : )
  • Paylaş
Amaçlar doğrultusunda hangi yol mübah değildir ki:)
  • Paylaş
Evet, giderdim. Zaten şu dönemde tanışmaların veya buluşmaların ayarlandığı tek yer sosyal medya oldu.
  • Paylaş
Tanıştığım kişiye bağlı. : D
  • Paylaş
İyi insan her yerde iyidir ve kendini belli eder. Ve eğer siz de iyi bir insansanız nerede olduğunuzun hiç bir önemi yoktur. Facebookta çok iyi insanlar tanıdım. Benim için kmlerce yol kat ederek evimi taşımama yardım eden ya da sabaha kadar beni güldürebilen insanlarla oturup kahve içtim. Birbirimizi uzun süre göremesekte sıkıntım olduğunu öğrendiği gibi gecenin köründe beni arayıp teselli eden kalbiyle yanımda olan abim, kız kardeşim, dostlarım oldu. İyi ki oldu! İyi ki varlar...
  • Paylaş
Olur ya 40 yıllık hatrı var 1 kahvenın burada konustugum bi konuyu yüz yüze daha samimi konusabilirim sorun yok
  • Paylaş
Evet giderdim ki bunu çokça yaptım, aynı okuldan veya bölümdeysem eğer kısa sürede buluşabilirim. Ama şehrin başka kesiminde ya da benim bildiğim bir ortamdan değilse kim olursa olsun sosyal medyada daha iyi tanıyabilmek/güvenebilmek için biraz beklerim...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

911 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt