Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal medyada zaman zaman, düşüncelerden daha çok özlü sözler ile karşılaşılıyor olmasının sebebi nedir?

Çünkü; Herkes özlü bir söz oluşturabilecek bir zihne sahip değil.
  • Paylaş
Merhaba Hasan,

İnsanlar, kendileri düşünmektense, isim yapmış kişilerin düşüncelerini paylaşmayı tercih ederler. Bunun en büyük sebebi bence düşünmenin çoğu kişi tarafından zahmetli bulunması.

''Başkası en iyisini düşünmüşken ben neden kafa yoruyum ki?'' mantığı.

Facebook için konuşursak ise biliyorsun hepimizin profil sayfasını Mevlana'nın sözleri kaplıyor, hepimizin birgün Mevlana kitabı çıkarma potansiyeli olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

Peki insanlar neden bunu devam ettiriyor?

Kanıtlanmış bir bilgi var ki bu da referans kişilerin dediklerini paylaşmak daha çok retweet ve like alıyor. Neden sosyal medyadayız? Dürüst olalım. Birileri bizi beğensin, konuşsun, dediklerimiz paylaşsın diye. Çünkü o zaman kendimizi değerli hissediyoruz.

Twitter için konuşursak, toplum tarafından kabul görmüş, kendi işlerinde başarılarını ispat etmiş, otorite olarak kabul edilen önemli şahısların ağzından çıkan her kelime altın değerinde algılanıyor. İstersen, Twitter profillerine göz at. Sadece özlü sözler paylaşarak 50 binin üzerinde takipçi yakalayan kişiler biliyorum.

Troll denilen sosyal medya korsanları ise güzel sözler paylaşmayı bir iş olarak kabul ediyorlar. Nasıl mı?

  1. Öncelikle ilgi çekici bir isimle hesap açarsın, mesela: ''@kafasicokguzel''
  2. Dikkat çekici bir resim koyarsın ( Buna sektördekiler catchy diyor )
  3. Başkalarının sözlerini paylaşmaya başlarsın.
  4. Takipçilerin artar.
  5. Diyelim 20 bin takipçiye ulaştın, ismini resmini herşeyini değiştirir ve ürününü pazarlama başlarsın, insanlar da çoğu zaman seni takip ettiklerini hatırlamadıkları için ( ki zaten aslında takip ettikleri sen değilsindir) pazarlama mesajlarını almaya başlarlar. İstersen oluşturduğun ucuz ayakkabı sitesinin linkini ver, istersen porseleninin tanıt.
Nihai sebebi ise ''Üreten değil, tüketen bir toplum olmamız''.

Bunun üzerine güzel bir söz gider:
''Dünyanın yarısı söyleyecek bir şey olan ama söyleyemeyen, öteki yarısı da söyleyecek bir şey olmayan ama durmadan konuşan insanlardan oluşur.''
Robert Frost

Sosyal Ağlar
  • Paylaş
Sosyal medyada bir şeyler paylaşmak demek "içerik girişi sağlamak" demek ve içerik girişini yapabilmek için girişleriniz ile ilgili yeterli bilgi ve bence en önemlisi dil bilgisine ihtiyaç var demektir. Özlü sözler, içeriği iyi olan, büyük bir topluluk tarafından beğenilen sözlerdir, ve kullanıcılar oturup düşünüp duruma göre içerik girmektense, kısa yoldan genel kabul görmüş bu sözleri paylaşmayı yeğliyorlar.
(Akdeniz Üniversitesi, Psikoloji ana bilim dalı 2011 sosyal medya araştırma sonucu)
  • Paylaş
1

Yavuz Arslan, yani ''benim kafa basmıyo ben böyle şeyler yazamiciim cühela da bilmesinler napim? hah copy-paste'yi bulana binlerce teşekkür'' demenin zımmi yolu. pek bilimsel olmadı ama özlü söz yazamayan ondan bundan da araklamayan biri olarak gururla yazdım :)

Bence insanin kolayina geliyor hatta bazilarinin kendisni derin gostermek icin yaptigini dusunuyorum....
  • Paylaş
İnsanlar daima hazırı sever. Özlü sözler yada atasözleri bulmak internette çok basit yaz Google'a bul bir özlü söz yapıştır Facebook'a vs. Olay bu. Hatta artık araştırmayı bıraktılar her sayfa diğer sayfanın paylaşımını çalar oldu.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1132 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları