Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal paylaşım ağı benzeri bir uygulama geliştirmek istiyorum. Bunun için yazılımcı ve yatırımcıya ihtiyacım var. Fikrime güveniyorum ancak insanlara güvenim çok az. Projeyi korumak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Umarım Türkiye'de yaşamıyorsunuzdur. Türkiye'de kimse fikirlere değer vermez. İş planını yapıp, şirketi kurup, projenin en azından Beta aşamasında çıkartana kadar bütün masrafları cebinden veya borçlanarak gerçekleştirmen gerek. Bu da demek oluyor ki, en basitinden 6 aylık masrafları bile yüklenmeye kalksan, çekirdek bir ekibin masrafları 6 ay'da 100.000 TL'yi geçebilir.

Tavsiyem, ilk projelerinizde böyle devasa projeler yerine daha basit projelerle ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, KOSGEB gibi kaynakları kullanın. Bu finansman kaynakları profesyonel olduğundan sizden hazırlamanızı isteyeceği dökümanlar aslında hemen, hemen tüm projelerde hazılramanız gereken evraklar olacaktır. Böylece siz de önünüzü görmüş olursunuz. Hatta bazıları ücretsiz girişimcilik eğitimleri de veriyordu diye hatırlıyorum.

Yine de başarılar dilerim.
  • Paylaş
Bir kere artık bilginin korunmasına ilişkin ahkam kesen herkesin söylediklerini unut. Artık otomobil firmaları bile üretim bantlarında neler olduğunu YouTube üzerinden yayınlıyorken bilginin özgürlüğü kaçılacak şey değil.

Sen hangi işi yapıyor olursan ol, istersen 1 yıl emek vermiş ol o iş için. Projeyi bitirip halka arz ettiğin gün elinde 20 kişilik ekibi olan bir yazılım firması senin projeni maksimum 3 ay içinde taklit edebilecektir.

Burada önemli olan zaten aracın kendisi değil elinde o araç varken insanlara nasıl yaklaştığın konusudur. Fikrim çalınır mı diye düşünmek yerine, fikrim taklit edilene kadar nasıl mümkün olduğunca çok kişiye ulaşır ve onları kendime bağlı hale getiririm diye düşünmelisin.
  • Paylaş
Birincisi, insanlara güvenmiyorsan fikrinden vazgeç ve sigortalı bir iş bul.
İkincisi, nacizane fikrim facebook ve twitterdan daha iyi bişey değilse hiç uğraşma, illa yapacağım diyorsan sosyal paylaşım ile ilgili fikrini dünyanın farklı bir yerinde başkaları düşünmüş hatta o fikri çoktan uygulamışlardır. Günümüzde klon fikirler kopya olduğu için değil para kazandıracağı için uygulanır, para kaybetmek için değil..
  • Paylaş
Koruyamazsın. :(
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

107 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt