Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal Psikoloji hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Sosyal Psikoloji psikolojinin bir alt dalıdır. Diğer insanları nasıl anladığımızı, algıladığımızı ve diğer insanların da bize karşı tepkilerini sosyal durum ve yerlere göre inceler, yani aslında bunların hepsinin birbiri ile olan etkileşimini anlamaya çalışır diyebiliriz.

Sosyal psikoloji yeni bir bilimdalı sayılabilir 1900'lü yılların başında ortaya çıkmıştır.

Bu alanda çok etkilendiğim bir deneyi de sizlerle paylaşmak isterim 1960'lı yıllarda Milgram savaş suçlularının "Ben sadece görevimi yerine getirdim" savunmaları üzerine bir deney yapmaya karar veriyor

Psikoloji

"İtaatin hukuksal ve felsefesel açılardan devasa önemi bulunmaktadır, ancak bunlar çoğu insanın somut durumlarda nasıl davrandığı konusunda fazla bilgi vermez. Yale Üniversitesinde sıradan bir insanın sadece bir deney bilimcisinden aldığı emirle başka bir insana ne kadar acı çektireceğini ölçmek için basit bir deney düzenledim. Katılan deneklerin güçlü vicdani duyguları ile saf otoriteyi çeliştirdim, ve kurbanların acı dolu çığlıklarının eşliğinde genellikle otorite kazandı. Yetişkin insanların, bir erk makamının komutası doğrultusunda her şeyi göze almakta gösterdikleri aşırı isteklilik, çalışmamızın acilen açıklama gerektiren en önemli bulgusudur. Sadece görevlerini yapan, kendi başlarına vahşi işlere kalkışmayan sıradan insanlar, korkunç bir yok etme işleminin bir parçası olabilmekteler. Ek olarak, yaptıkları işin yıkıcı sonuçlarını apaçık görmelerine rağmen, temel ahlaki değerleriyle çelişen bu görevlerde pek az kişinin otoriteyi reddetme potansiyeli olduğu görüldü."
"İtaatin Tehlikeleri"(İng.: The Perils of Obedience)


Günümüzde de buna benzer sizi gülümsetecek bir çalışma var..Sosyal Psikoloji, bulduğu ve edindiği sosyal olgulardan yola çıkar ve insana, topluma yönelimde bulunur.

İlk izlenim, önyargı, kalıp yargı, ayrımcılık gibi olgular sosyal psikolojinin incelemeleridir.

İlk İzlenim:
Bir kişiyi gördüğümüzde hiç farkında olmayız ama görür görmez aslında kafamızda bir şeyler şekillenmeye başlar. Yüzü, gözü, boyu, kıyafeti,konuşması vb. özellikleri birleştirip oluşturduğumuz izlenimi tamamlarız ve kategorize ederiz ve beynimizdeki şemaya yerleştiririz.
İlk izlenim çok önemlidir çünkü sonradan öğrenilen özellikler bizi şemaya ilk eklenenler kadar etkilemez.

Önyargı :
Bir şey yada bir davranış hakkında erken yada önce verilmiş yargılardır.
  1. 1Ön yargı bir tutumdur.
  2. Esnek olmayan ve hatalı bir genellemeye dayanır.
  3. Ön yargı peşin verilmiş bir hükümdür.
  4. Değişime dirençli ve katıdır.
  5. Ön yargı kötüdür (Augostinos, Walker ve Donaghue, 2006: 225-226).
Psikoloji
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1407 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları