Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyal siteler blog yazma alışkanlığını öldürüyor mu?

Sosyal ağlar blog tutmaya yeni başlamış, çok kısa zamanda fazla takipçiye ulaşmak isteyen bloggerlar için evet öldürüyor diyebiliriz. Profesyonel bloggerlar ise sosyal ağlardan kendilerine nasıl takipçi çekebileceklerini, ilgi alanındaki markalara nasıl ulaşabileceklerini çözmüş durumda.
 • Paylaş
Blog yazma alışkanlığını öldürmek değil de blog okurlarının sayısını azaltıyor olabilir. Fakat bir blogger yazdığı iletiyi sosyal medya üzerinden takipçileri ile düzenli ve belirli bir formatta paylaşırsa ölüleri diriltebilir. Bir çok mikro blog sistemi veya blog formatındaki web sitesi iletilerin email, twitteri Facebook, g+ gibi sosyal paylaşım yöntemleri ile paylaşılmasını sağlayıcı linklere sahip. Eğer bunu aktif ve doğru kullanırsa, blog yazarları asıl paylaşımını blogundan yapar paylaşımı ise çoğunluğun kalbinin attığı sosyal medyadan sağlayabilir.
Kıssadan hisse: Küçük bir test!
Kişisel bloguma yazdığım bir iletiyi buradan linkini vererek paylaşacağım. Bu cevap kaç kere okundu kaç kişi beğendi veya beğenmedi, paylaşıp paylaşmadı kolaylıkla takip edebiliyoruz. Ben de aynı zamanda blogumdan paylaştığım yazının bugun itibariyle istatistiğini takip eder yaklaşık 3-4 hafta sonra bu cevabın yorum kısmına durumu yazarım.
Buyrun:
nazlininsigmalari.blogspot.com/2013/05/dogup-bu-dunyaya-gozl...
 • Paylaş
Kişiye göre değişen bir durum, ben sosyal siteleri kullanmayı bıraktım bloğa devam :) tabi burası var bir de, bu arada inploid de sosyal site kategorisine girer mi?
 • Paylaş
1

Gökhan Biçer, inploid sosyal site kategorisine girer. Çünkü sosyal sitelerin temel unsuru paylaşmaktır. Burada yaptığımız şey de budur. Gün gün veya ara ara, insanlar ne yazmış, ne paylaşmış, soruma cevap vermişler mi, ne şekilde cevap vermişler diye merak edip giriyoruz. Zamanla buradaki insanlarla -uzaktan da olsa- yakınlıklarımız başlıyor.

Ben 10 gün civarıdır inploid üzerinden paylaşım, okuma yapıyorum. Benim kişisel blog yazma arzumu azalttı diyebilirim. Ama konu okunmak, anlaşılmak, hitap etmek olunca buranın daha etkili olduğunu düşünüyorum. Burada hemen bir etkileşim oluyor. İnsanlar her gün 1000 tane siteye girmiyor. Benim kişisel bloguma da girmek zorunda değiller. Zaten nadiren yazıyorum.

Sonuçta amaç paylaşmaksa burada neden olmasın?
 • Paylaş
Sosyal ağ paylaşımı ve blog yazarlığı kavramları birbirinden çok farklı. Evet belki temelde yazma olayı var ama sonuçta birisi paylaşım birisi yazarlık.

Paylaşım, bildiğimiz/gördüğümüz/denk gelen yazıları/resimleri/videoları paylaşma eylemidir. Ama yazarlık bilginiz dahilinde olan konuların kendi ifadeleriniz ile yazılma eylemidir.

Ama tam manasıyla bunları bu şekilde ele almadığımız için hepsi birbirine karışıp gidiyor. Sonuç olarak, sosyal ağ paylaşımı blog yazarlığını öldürmez aksine daha çok yayılmanızı sağlar.
 • Paylaş
İlk blogger servisi Pyra Labs ve sosyal site Myspace 2003'de açılıyor, Facebook ise 2004. Kısaca sosyal sitelerden önce bir blog yazma alışkanlığı yoktu. Zaten 10 senelik kısa bir geçmişten bahsediyoruz.
 • Paylaş
Uzun yazılar artık insanları sıkıyor ve okunmadığı için bloggerlar da yazmak istemiyor artık ya da daha seyrek yazıyor.
 • Paylaş
Bir pazar günü almışsın gazeteni eline açmışsın sayfalarını beğendiğin köşe yazarının uzun yazısını okuyacaksın okudun oradan başka uzun bir yazıya geçtin yada bir blog var orada bir haber sitesinde açmışsın bir uzun yazı okuyosun ama şimdi ne 140 karakterle anlatım hayatı açıyon şimdi ya tweet okuyon yada tweet atıyon yada günaydın diyosun facede falan inploidde ben yazıda yazıyorum uzun yazıda okuyorum kısa yazıda bunun güzel bir tarafı var oh twitter kullanmayı da bıraktım face desen açık duruyor öyle arada sıkılırsam falan filan işte ama işim gereği kullanmam gerekiyor.
 • Paylaş
yazan her türlü yazar , blogunu facebooktan daha rahat okutabilirsin
 • Paylaş
Blogger yasağının öldürme imkanı daha yüksek
 • Paylaş
Kesinlikle öldürüyor. Kişisel bloglar yerine sosyal paylaşım sitelerinin adlandırdığı hayran sayfaları oluşturuyorlar.
 • Paylaş
Ciddi anlamda öldürüyorlar, sosyal ağlarda o kadar çok içerik paylaşıyoruz ki, bloglara yazacak birşey kalmıyor artık.
 • Paylaş
Twitterda yazmaktan Facebookta paylaşmaktan blog için yazılabilecek pek bir şey kalmıyor...
 • Paylaş
Sosyal paylaşım platformlarında çok uzun cevaplar aslen çok rağbet görmüyor. Kısa öz her zaman bir adım önde okuyucu kazanıyor. Twitter'da bunu değerlendirdi diyebiliriz.

Blogger olarak eğer sosyal medyayı lehinize kullanmayı bilirseniz alışkanlığınızı öldürmez, ayrıca okuyucu kazandırır, sevgiler :)
 • Paylaş
Sosyal sitelerden kastımız, Facebook, Twitter ve Youtube ise; bunlar zaten blog sayfalarıdır, her biri tam olarak blog işlevini yerine getirir ve blog mahiyetindedirler.
 • Paylaş
Teorik olarak misal twitter mikroblog olduğu için bir nevi yaşatıyor. Ama kastedilen blog anlamına göre öldürür.
 • Paylaş
Bence burası bir sosyal medya sitesi blog sitesi ile pek bir alakası yok çünkü işlemler online olarak gerçekleşiyor.
 • Paylaş
5

Abdullah Gürel, neden yazı da yazıp paylaşım yapabilirsin merve

Merve Ateş, abdullah siteyi kullanmayı fazla bilmiyorum daha 2 gün önce kayıt oldum. normal paylaşım yerini bulamadım ki ben burayı bile zor buldum. link paylaştım bilr kaç tane

Abdullah Gürel, yukarıda ekle var merve yazı yazmam için orayı kullan olmadı yardımcı olurum yine

Merve Ateş, tamam çok teşekkürler abdullah.

Aslında düşündüğümüzde, blogger ların çoğu twitter a ağırlık verdi ve artık blog yazmıyor. Ya da eskisi kadar yazmıyor diyebiliriz. Facebook, twitter ve sözlükler olmasaydı blog yazılarına daha fazla önem veriyor olabilirdik
 • Paylaş
Hayır.Bence fazla etkilemiyor.

 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3858 Görüntülenme29 Takipçi19 Yanıt

Konu Başlıkları