Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyalizm, Komünizm ve Marksizm arasındaki farklar nelerdir?

Sosyalizm, üretime dair araçların devlet yönetimine ait olmasıdır,ve işçi sınıfınındır.

Komünizm, ise üretime dair araçların halka ait olmasıdır. Devlet kavramı ve sınıfsal ayrımlar yoktur.

Marksizm, siyasal, felsefi ve ekonomik bir kapsamda incelenir. Marksizm sınıflar savaşımı adında bir teori ortaya atar ve bunun sonucunda proletarya diktatörlüğüne ve toplumsal eşitlik düşüncesine ulaşılacağını öngörür. Marksizmde bir ayaklanma söz konusudur.
  • Paylaş
Marksizm proleteryanın ve ezilen halkların kendi yönetimlerini kurmalarını hedefleyen, sınıfsız sömürüsüz bir dünya yaratmak amacıyla yola çıkan işçi sınıfının dünya görüşü ve ideolojisidir. Sosyalizm, Komünizmin ilk aşamasıdır. Üretim araçları kamulaştırılır. Bir avuç azınlığın, elinde olan servet ve sömürüsüne karşılık, emek vermelerine rağmen yoksul kalan halk vardır. İşte Sosyalizm bu çelişkiyi ortadan kaldırmak için vardır. Sosyalizmde sınıflar olacaktır, sınıf mücadelesi de olacaktır. Sınıfların, sınırın ve sömürünün ortaya kalktığı toplum ise komünizmdir.Komünizm insanlık tarihinin refah seviyesinin en yüksek olduğu toplumdur.
  • Paylaş
1

Serkan Aydın, Demenize göre rus halkı çok aptal ve nankör millet değil mi! kominist Refah! rejimini terk edip kapitalist soygun rejimi ile yönetilmeye sürüklenmek her aklın harcı olmasa gerek(!)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4103 Görüntülenme11 Takipçi2 Yanıt