Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyoloji mezunlarının iş imkanları nasıldır?

İnsan Kaynaklarına, iş kur'a kayıt olman gerek. İK'da, Metin Yazımı'nda, Reklam'da, Analiz'de, Raporlama'da, İstatistik'te, Sosyal Medya'da, Eğitim'de, Danışmanlık'ta, Uzman olarak ki meslek oldukları için hepsini kesme işaretiyle yazdım belirtmek adına, çalışabilirsin. Sosyologlarınki kadar geniş bir alan yok ama belirgin bir alan da yok okuldaki durumlardan dolayı. Tek başına durarak da işe giremezsin sahip olduklarınla bu alanlarda kurumsallaşmış şirketlere cv göndermen gerek ne kadar için boş olsa da, seni özetleyen bir şekilde yollanmalı. Sonrası gelecektir iyi bir şekilde.

Kurumlarda kimi zaman yönetici, müdür olarak da görev alabilirsin, kalkınma ajansları ve bilişim alanlarında proje yöneticisi olarak da görev yapabilirsin. Ben bunu 3 senede öğrendim anca. Sana hediye olsun. :)

Okurken aldığın seçmeli derslerin bu mesleklerin seçiminde büyük etkisi var. Görsel iletişim ve sanat ve edebiyat dersi almadıysan reklam sektöründe işin yok ne yazıkki ve sosyal medyada... İstatistik yoksa analiz ve raporlamada işin yok gibi gibi. Organizasyon sosyoljoisi aldıysan müdür ve yönetici olman büyük olası. Kır sosyolojisi de mesela gıda tarım bakanlığının alanına giriyor

Aslında çok daha fazla iş alanı var. Sadece bir sosyoloğun metin yazımına muhtaç olan çok büyük bir medya sektörü var. TV'de gördüklerinizin çoğu sosyologların eseri mesela. İK sektörü var sosyolojinin üzerine halkla ilişkiler yüksek lisansı yapsanız marka çalışması da yaparsanız kendinize şu anki gücünüzle talep edilen bir kişi olursunuz İK sektöründe.

Ha bir de ek olarak data sektörüne girsseniz veri analizi, dijital hareketler üzerine uzmanlaşsanız en çok para bunda.... Ve statü. Ben sosyolog ve dijital pazarlama yöneticisi olarak 2D2 Studio eş kurucusuyum. Daha başlangıç aşamasındayız. Pazarlamayı söylemeyi unutmuşum. Sizler bir de benim şu an yaptığım pazarlama ve marka yönetimini de yapabilirsiniz. 2d2studio.com'da birazccık ayrıntı mevcut.

Dijital dünya reel hayatın dışında kalan siber alandaki sosyal alanı kastediyorum ben, sosyal medya, bloglar, forumlar, mobil, masaüstü pc gibi tüm etkileşimler bunun içinde. Bununla ilgili alanları ya kurumsal bir şirkette staj yaparak ya da çok büyük ve tek çare kendinizi okuyarak araştırarak geliştirmeniz sayesinde elde edebilirsiniz. Sosyolog olarak herşeyi siz kendiniz elde edebilirsiniz. Başka hiçbir mesleğin böyle bir avantajı yok. Sosyolog kısıtları kaldırıyor entelektüel zihniyle. Ülkemizde hiçbir kurs sizlere çalışma hayatındaki profesyonelliği kazandırmaz. Okul ise zemin hazırlar sadece. Dijital kamuoyu yoklamaları yapan araştırma şirketleri hedefinizde olmalı.

Son bir bilgi Webrazzi gibi girişim blogları var buralarda ara ara infografik analizler sunulur bunu sunan şirketler de kaynak olarak belirtilir. İster yurt dışı ister yurt içi ki çok azlardır bunlar. Buralara hedef dahilinde cv yollayabilirsiniz....diye yazmışım bir başka arkadaşa daha önce. Toplamış oldum hepsini.
  • Paylaş
Sosyoloji mezunları aslında sosyal hizmetin geçtiği her kurumda ve her sektörde çalışabilir bu nedenle arz çok ama talep düşük yani mezun çok ama atama düşük kamuda bu durumda da atama puanları tavan yapıyor. Onun dışında bir çok sektörde çalışabilme imkanı olduğundan ve arz yüksek olduğundan dolayı düşük ücretle çalıştırılma söz konusu. Akademik olarak ilerlemek istediğinizde yoğun bir çaba içinde olmanız gerekiyor diğer bölümlere göre daha meşakatli bir durum ve idealist bir bakış açısı gerekiyor. Tüm bu durumlardan dolayı farklı sektörlere yönelmek durumunda kalınmaktadır. Örneğin ben bir sosyloji mezunu olarak It telephony altyapı mühendislik bölümünde çalışıyorum.
  • Paylaş
Sosyal hizmetin geçtiği tüm kurumlarda
  • Paylaş
3

Erkin Özyerli, fatma kaçıncı sınıfsın bilmiyorum ama bu cevaptan anladığım kadarıyla o okul bitmez :)

Fatma Yıldızhan, Önemli olan okulu bitirmek değil öğrenip mezun olmak. Sizin sadece okul bitirdiğiniz belli.

Yaşar Uluçay, kendini bişey sanıp başkalarının düşüncelerini hor görenlere ayar oluyorum... ya erkin neye dayanarak fatma hakkında böyle bi yorum yaptın anlamadım? bu sonucu nasıl çıkardın?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

764 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları