Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sosyoloji okuyorum. İyi bir kariyer sahibi olmak için ne yapmalıyım?

İyi bir kariyerden bekletin nedir. Önce buna karar vermelisin. Sosyolojiyi sevdin mi bunun üzerini ilerlemek istiyor musun. Cevabın evetse eğer iyi bir sosyolog olmak için dört yıl kesinlikle yetmez ama bu seneleri verimli geçirirsen mesleğe çok güzel adım atmış olursun. 4 sene boyunca gördüğümüz dersler oldukça teorik ve ideolojik derslerdi bunların dışında sevdiğin takviye bir çok kitap okumalısın. Ders kitaplarının mutlaka dışına çıkmalısın. Ülkemizde sosyolog mesleği üzerine bildiğin gibi çok fazla iş alanı mevcut değil. Devlet kadrosunda olmak istiyorsan büyük emek(umut) ve zamanla kamu sınavlarına çalışmalısın. Ya da akademik kariyer istiyorsan sosyoloji üzerine donanıma sahip olman lazım bunun içinde bir çok alanda sevdiğin merek ettiğin kitapları oku. Takip ettiğin bir dergin olsun.(Toplum ve Bilim Dergisi)

Sosyoloji dışında bir kariyer planın varsa, şu anda yapacağın şey kendine yol haritası yapmak olacak. Özel sektörde evet iş bulabilirsin üniversite döneminde yetkinlik kazanman lazım. Dil eksiğin varsa tamamlamaya ya da destek almaya çalış. Mesleki eğitim kurslarına katıl en azından online eğitimleri takip ederek elinde bir sertifika yada sertifikalar bulundurabilirsin. (İstanbul İşletme Enstitüsü) Bilgisayar yetkinliğini gözden geçir. Kendince eksik yönlerin varsa tamamlamaya çalış. Bu soruyu sorduğuna göre farkında bir insansın bu yolda farkındalığını kullanarak şu anda yapman gereken şey sürekli keseni bilgilerle ve deneyimlerle doldurmak olacak, staj yapma imkanın varsa mutlaka değerlendir. Staj yapmak mezun olduğunda iş bulmak açısında hep avantaj sağlayacaktır.

Umarım faydalı olmuştur senin için. İlerlemek istediğin alanı belirledikten sonra da daha somut örnek için tekrar yazabilirsin.
  • Paylaş
Öncelikle teşekkür edrim sorunuz için. Nacizane fikrimi kısaca beyan eymeye çalışayım.
Bana göre sosyoloji alanında kariyer planlıyorsanız üniversitede kalmalısınız. Hem ülkemiz hem de insanlık adına doğru bir karar olur:) Sosyologların ülkemizde istihdamı maalesef çok güç. Sosyoloji mezunlrı genelde kendi meslekleri dışında iş sahibi oluyor, bu bağlamda kendisine pek yer bulamamış. O yüzden akademik kariyer en mantıklısı. Ve henüz öğrenciyken dilinizi geliştirin (çünkü maalesef çoğu kaynak ingilizce. Öyle ki bazı arapça, farsça kaynaklı eserleri bile biz ingilizceden çevirisini okuyoruz hatta çevirisini yapıp yayınlıyoruz.), İbn Haldun'dan başlayıp günümüz sosyologlarına kadar yazılmış değerli eserleri okumaya gayret edin. Kaynak taraması yapıp, eserleri okudukça sosyolojinin hangi alanına daha yatkın olduğunuzu görüp ona göre de yolunuzu çizersiniz diye düşünüyorum.
İnşaAllah faydalı olmuştur. Sağlıcakla kalın. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

84 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları