Bilmek istediğin her şeye ulaş

Soyisim değişikliği mümkün müdür? Mümkünse, dava nasıl açılır ve süreci nasıl ilerler?

Soyadı değişikliği Medeni Kanun madde 27'e göre mümkündür. Ancak kanun koyucu haklı sebeplerin varlığı doğrultusunda soyadı değişikliğini mümkün kılmıştır. Soyadının değiştirilmesindeki haklı sebep genelde üç gruba ayrılır:

  1. Kişisel sebepler: Soyadının gülünç, telaffuzu zor, ahlaka aykırı, kişinin ilerlemesine engel olacak nitelikte bulunması soyadının değiştirilmesi için haklı sebep sayılabilir.

  2. Aile ilişkilerinden doğan sebepler: Soyadının değiştirilmesiyle kişi ile aile arasında ki bağ kopacağı için hakim haklı sebebin tespitinde titiz ve dikkatli bir araştırma yapması gerekir.

  3. Ticari faaliyete ilişkin sebepler: Kişinin soyadının değişmesi onun ticari faaliyetini olumsuz yönde etkileyecek durumda ise soyadının değiştirilmesi için bu da haklı sebep sayılır.
Ayrıca bu gruba girmeyen sebepler de haklı neden çerçevesinde ise yine soyadının değiştirilmesi mümkün olabilir.

Soyadının değiştirilmesi davası için bu davada yetkili ve görevli mahkeme olan, davacının yerleşim yerindeki Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurulur. Dava dilekçesinde davalı olarak da Nüfus İdaresi gösterilir.
  • Paylaş

Cidden zormuş aslında. İngiltere'de idari mahkemeye dava açıyorsunuz, 10.000 sterlin ödeyip örnek bir kartviziti mahkeme başkanına veriyorsunuz, 1 gün içinde soyisminiz değişiyor.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1035 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları