Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şöyle bir cümle var herkesin dilinde: 'Eğer özel üniversitede burslu okuyorsan seni sınıfta bırakmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Maksat para kazanmak.' Bunun doğruluğu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu tarz soruları 5. Yanitlayisim olabilir..:) ama her sınav dönemi soruldugu için rahatlatmak adına cevaplıyorum. Deneyimlerime de güvenebilirsiniz. Çünkü hem devlet unv hem de Özel üniversitede tam burslu okumuslugum var..:)

Birincisi senin burslu olduğunu görünce bırakmak için elinden geleni yapıyorlar diye bir hikaye yok. Derse giren akademisyenlerin işi gücü senin bursun değil. .:) Hatta sınıfta 2 3 kişi burslu olur ve hocalar onlarla ders islemekten zevk alır. Ego tatmini olmasın ama bir çok hoca sever sayar burslu öğrencileri..

Diğer durum burslu öğrencilerin kaldığı bir dersten diğerlerinin kalması garantidir. Kabul etmeyenler olmasa da arada seviye farkı çok fazla...

Üçüncü bir durum para manyağı hocalar yok değil ama bu tarz hocalar komple sınıfı bırakmaya yönelik girişimlerde bulunur zaten..

Son olarak devlette şartlar daha ağır orda her dönem mutlaka bir dersten kalıyordum.. Özel de çok daha rahat.. Çünkü total seviyeye göre sorular hazırlanıyor ve karlı çıkan yine biz oluyoruz. Artık son dönemim ve hiç ders bırakmadan okulu bitiriyorum için rahat olsun..başarılar.
  • Paylaş
Bu aynı Öğrenciyi Bütlere bırakmak konusu gibi ögrenci büte kalınca öğretmenler büte bıraktıkalrı öğrenci başına para alıyorlar dedikodusu gibi böyle saçmalık olmaz adamlar zaten yeterince asKeri düzeyde maaşını alıyor niye uğraşsınki artı senin büte kalman onlar için zarar tekrar sınav yap oku et külli zarar
  • Paylaş
Yine 3 gün kadar önce bu konu hakkında bi yazı yazdım ama meseleyi tekrar yeşillendireceğim. Önce şu konuya açıklık getirelim bu sınıfta bırakma meselesi yalnız burslulara has bi durum değildir.Bende özel üniversitede burslu okudum ve bursla gelen adamlar kolay kolay kalmaz.(ben hariç şimdi devlete geçtim g.tü başı yaya yaya geçiyorum:)).Yani demek istediğim şu, burslusu veya burssuzu kim olursa olsun bırakmaya meyillidirler. Çünkü üniversite öğrenciyi bırakırsa cebine para girecektir.Adam okulu uzatır üniversitenin işine gelir, yaz okuluna gider kredi başına 300 400 lira para alır yine cebine para girer. Aynı zamanda kolay kolay da yaz okulu açmazlar okulu uzatmanı isterler çünkü daha fazla para girer ceplerine.Nerdeyse her bölümede hazırlık şartı koşarlar, Yine ondan da cebine para girer... Falan filan daha sıralarım. Zaten Türkiyede ki özel üniversiteler eğitim vermek amacıyla üniversiteyi kurmaz ondan ziyade ticarethane gözüyle bakar oraya. .(ki zaten özellerin kurulma amacida budur kimse babasının hayrına iş yapmaz).Yönetmelikleri, kredi sistemleri, arkadaş çevresi, sosyal baskı, yemekhane kantin fiyatları cart curt şu bu boku pisliği çekilmez... Özetle;

özel üniversite=ticarethane
  • Paylaş
Sınıfta bırakabilecek olanlar öğretmenlerdir. Bunun yönetimle bir alakası yok ve birçok öğretmen senin burslu olup olmadığını dahi bilmiyor. Okul numaranı özellikle inceleme girişiminde de bulunmuyorlar. Özel üniversiteler parayla dönüyor ve burslu kontenjanları 10 kişiyi geçmiyor. Özel bir üniversitede tam burslu okuyorum ve bu konuda hiç sıkıntım olmadı. Aldığın nota bakıyor her şey.Ki burslu olunca zaten öyle kalmak kolay olmuyor. Çalıştıkça bir köşesinden tutuluyor derslerin.
Özel üniversiteler ticarethane yönleri parasıyla çocuğum okusun diyen ailelere çalışıyor. Özellikle o puanı yapıp kazanmış kimselere elleşmiyorlar ha elleşiyorlarsa burada derslerden bırakacak öğretmenlere bakmak gerekir.Ama özel üniversite olması eğitim görevlilerinin de satın alınmış olması anlamına gelmiyor. Örneğin İstanbul üniversitesinde yıllarca çalışmış profesörler de özel üniversitede karşına çıkabiliyor. O halde bu durum çok zordur.
  • Paylaş
Devlet üniversitesinde de seni bilerek büte bırakırlar hocalar para alır derler ama bunu hep ders çalışmayan kişiler boş insan tayfası konuşur bu da büyük ihtimalle öyleir sen dersini çalıştıktan sonra kimse seni kolay kolay bırakamaz rahat ol.. .
  • Paylaş
Biz seni burslu okutuyoruz, senin de yüksek performans göstermen, şu şu düzeyin altına düşmemen gerekir" argümanı anlaşılır bir mantık. Burada önemli olan her iki tarafın da "burs sınır ve ölçüleri"ni belirleyip ona göre davranmasıdır. Bazı okul veya kişilerin burslu öğrencileri aşırı sıkıştırdığı doğru. Eski bir öğretmen olarak değil burslu öğrencileri, düz öğrencileri bile sıkıştıran onların sınıfta kalmasından adeta zevk duyan sözde eğitimcilerin olduğunu biliyorum. Bilgi ile bir yere gelip öğretmen olabilirsiniz, ama akıl ve duygu farklı şeyler, yani kimi hocalarda bilgi olsa bile vicdan ve anlayış yok ne yazık ki.
  • Paylaş
Dogru olmadigini dusunuyorum. Birkacini disarida tutarsak ozel universitelerin egitim kalitesi zaten malum. Burslulari dusunmezsek ogrencilerin nasil geldigi de malum. O halde kim seni nasil zorlayacak? Bu burslu, bunun da parasini alalim diye sana ozel muamele yapilmasi bana biraz sehir efsanesi gibi geldi. Bu tarz okullar imaj konusunda hassas oldugundan burslu ogrencileri ancak yuksek basari konusunda zorlayabilirler ki bunun da amaci okulun seviyesini biraz olsun koruyabilmektir. Okula burslu almanin da amaci cogu zaman budur zaten.
  • Paylaş
Bunu ancak şeref yoksunu insanlar yapar ve para onlar için her şeyden önce gelir.
  • Paylaş
Tabikide bir doğruluk payı var ama özel üniversitelerin hepsini aynı kefeye koymamak gerekir. Kaliteli eğitimiyle nam salmış köklü bir üniversite bunu yapmaz.Ama Kıbrıs'taki üniversitelerde okuyanların çoğu bu durumdan şikayetçi.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1696 Görüntülenme8 Takipçi9 Yanıt