Bilmek istediğin her şeye ulaş

Soyut resim nedir? Bugüne kadar oluşturulmuş en güzel soyut resimler hangileridir?

Soyut resim, 19. yüzyıl sonlarına doğru Post-izlenimcilik ve Dışavurumculuk sonrasında ortaya çıkmış bir akımdır. Henri Matisse'nin ortaya çıkardığı Fovizm akımı ile beraber ilerleyen bu sanat akımı Pablo Picasso ve Georges Braque ile birlikte Kubizm akımını tetiklemiştir. Mevcut akımların referansı ile soyut resim sanat tarihindeki yerini almaya başlamıştır, bu akımın öncülerinden  Wassily Kandinsky, Kasimir Malevich, Franchis Picabia, Piet Mondrian, Robert Delanuay sayılabilir. Bu akım ardından gelen Soyut Dışavurmculuk, Sürrealizm gibi bir çok akımın da temelini oluşturmaktadır. 


Soyut


Soyut
Soyut

  • Paylaş
Soyut
Soyut resim gerçekte var olmayan varlıkların temsili ve öznel bir bakış açısıyla resmedilmesi olayıdır.Ressam soyut resimlerde iç dünyasından karakterler ve varlıklar yaratır. 
Soyut
  • Paylaş
İzlenimci tarzın aksine, görsel kaygılarla, düşünsel kaygıların birleştiği ressamın kendi iç dünyasını ya da toplumsal olayları an itibari ile biran evvel işlediği, estetik kaygıların yerini görsel kaygılara bıraktığı bir resim tarzıdır diyebiliriz soyut resim için. Genel olarak ressamın derdini anlatmaya çalıştığı bir tarz olduğu için bireysel bir çok tanım geliştirilebilir bu anlamda.


Bu alanda Picasso, Monet, Dali, Basguait ülkemizde ise Bedri Baykam, Harun Antakyalılı, Atilla İlkyaz gibi önemli isimler ilk aklıma gelenler.
  • Paylaş
Arkadaşlar çok güzel açıklamışlar, ben de en güzel örnekler olarak Pablo Picasso ve Robert Delanuay eserlerine göz atmanızı tavsiye ederim.
  • Paylaş
Bir kaç farklı türde ben paylaşmak istiyorum :

Soyut

Soyut

Soyut
  • Paylaş
Bugüne kadarkilerin en güzelleri değil de ben neler yaptım sizlere sergilemek isterim.

soyutresim.com

Soyut

Soyut

Soyut

Soyut
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

14295 Görüntülenme16 Takipçi8 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Soyut resmin öncüleri kimlerdir?