Bilmek istediğin her şeye ulaş

Söz sahibi olunan işletme bir kobi dahi olsa, profesyonellik adına "Personel Yönetmeliği oluşturmak sorun teşkil eder mi?

bakış açısına göre değişir...

profesyonellik, kurumsallık ve düzen adına mükemmel bir şey olur. hatta kesinlikle gereklidir...

ancak,

uygulamada patronun keyfine göre yürüyorsa işler, hiç bir anlamı olmayacağı gibi, firmanın ciddiyetine zarar verir.

personelin motivasyonuna da büyük oranda zarar verir. çünkü söylenen başka, uygulanan başkadır. bu da personelin kendi başının çaresine bakmasını getirir ki, yazılanların hepsi hikaye olur...

  • Paylaş
İşçi işveren ilişkileri açısından mı soruyosrsunuz?
  • Paylaş
2

lengunye,  Gerek işçi, işveren ilişkilerinin ciddiyetinin ortaya koyulması, gerekse hukuki açıdan.

Hakan, bir ticar işletme yürülükteki iş kanunu ile çelişmeyecek şekilde personel yönetmeliği oluşturabillir ve bu yöntenlik iş sözleşmesinin parçası olarak ek'lenebilir. ancak sendika girmişse işin içine bu yönetmelikte sendikanında katkılarının ve imzasının olması lazım. bir iş yerinin duvarına asılan basit bir yönetmelik bile işçinin firma ierisindeki uyması gereken kuralları belirleyecek güçtedir. yeterki iş kanununa aykırı olmasın. misal işçi seçimin sigara içmeyeni tercih ettiniz ama işçi 2 gün sonra sigara molası istedi vermek zorundasınız. ve gitti sigara içti işten ayıramazsınız. istediğiniz kadar kural koyun iş kanunu zorunlu hal ve yaşam hakkını göz önüne alarak sizi haksız bulur.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

727 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt