Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sözel ve sayısal zekası diye bir şey var mıdır? Sözele yatkın birisi çalışarak sayısal derslerde başarılı olabilir mi?

Sozelci calisarak sayisal yapar mi bilmiyorum fakat bir sayisalci olarak sözelde oldukca basarali olunabildigini defalarca gordum. Onemli olan sistemli calismak, inanmak, kendine guvenmek. .
 • Paylaş
Evet sozel sayısal zeka durumu var. Zıt yonde kendini geliştirebilrsin genelde sayısal zekaların zıt yonde kendilerini daha çok geliştirdiklerini şahit oldum sozel zekalar sayısal yonde kendilerini geliştirşrken çok zorlanıyır ama yapan yapıyor gorduk. Başarılar
 • Paylaş
Tabii ki vardır ama ikisi de tek insanda bulunmaz diye bir kural yoktur. Bazı insanlarda tüm zeka türleri (inploid.com/t/zeka-turleri-nelerdir/365... ) bir arada bulunabilirken bazılarında hiçbirinin olmadığını da görüyoruz. Sözele yatkın birinden kastınız sayısal zekası olmayan biriyse evet sayısal derslerde çok çalışarak vasat bir başarı elde edebilir ancak meslek seçerken sayısal bir dal seçmezse hem okurken hem de mesleğini icra ederken daha mutlu olacaktır.

Aslında soruyu okuyunca soranın sözel zekasının da sınırlı olduğunu görüyorum, umarım kendine uygun bir dal bulabilir.

Alıntı "Sözel ve sayisal zekasi diye birşey varmidir sozele yatkin birisi çalışarak sayisal derslerde basarili olabilirmi".

Gelelim nereden bu kanıya vardığıma:
 1. Öncelikle klavyesinde ö harfi olduğuna göre ı harfi de olmalı. Sayisal değil sayısal.
 2. Sayısal zekası değil sayısal zeka.
 3. Birşey değil bir şey.
 4. Varmidir değil var mıdır.
 5. Sozele değil sözele.
 6. Yatkin değil yatkın.
 7. Sayisal değil sayısal.
 8. Basarili değil başarılı.
 9. Olabilirmi değil olabilir mi.
 10. Tüm dillerde cümleler nokta, ünlem, soru işareti gibi cümle sonlandıran noktalama işaretleriyle son bulur, yani bu cümlenin sonunda soru işareti de eksik.
Bir soru cümlesinde 10 hata yapan birinin sözel zekasından da ne yazık ki söz edilemez.

 • Paylaş
Çoklu Zeka Kuramı'na göre evet. Sözel zekası baskın biri sayısal (mantıksal) zekasını geliştirebilir. Bu durum farklı zeka alanlarında da geçerlidir. Sözel ve matematiksel zeka örneğine popüler bilim kitapları verilebilir. Salt bilimsel makalelerden oluşmayan bu kitaplar muhteşem edebi özellikler barındırabilir. Yazarın matematik dehası olması edebi diline ket vurmaz. Çünkü yazar edebi (akademik değil) dilini geliştirmiştir. Aynı şekilde sözel zekası baskın olan biri de matematiksel zekasını geliştirebilir.
 • Paylaş
Şaman abi (Şaman (@chamacon)) ben öncelikle yazım kurallarına uymadığım için özür dilerim. Sizce sözel zekası olan biri sayısal zekasını geliştirerek sayısal bir meslekte başarılı olamaz mı?
 • Paylaş
1

Şaman, Selam, ben uzman değilim ki. Bence sözel zekası olduğunu düşünen biri sözel dallarda daha mutlu olacaktır. Sayısal zekası yüksek insanların sözeli de gayet güzel başardıklarını yakinen biliyorum ama tersi mümkün müdür bilemedim. Bence normal bir zekası olan herkes üniversiteye kadar tüm dersleri kimini kolay, kiminiyse zor başaracakıtr. Üniversite seçerken de kolay başardığı derslerle alakalı bir bölüm seçerse hem okulda hem de hayatta daha başarılı ve mutlu olacaktır. Bu kişinin sayısal dalı yapamayacağı anlamına gelmemeli, büyük ihtimalle çok çalışmayla onu da yapacaktır ama zorlanacaktır. İş hayatında da kafasını küçük detaylar meşgul ederken büyük resmi göremeyip yaratıcılığını özgür bırakamayacaktır. Şöyle düşünün hayatına mühendis olarak başlayıp sonradan başarılı bir yazar olan kişiler varken yazar olarak başlayıp sonradan mühendis olan kimse yoktur. Bence lise bitene kadar siz de yolunuzu daha açık görüyor olacaksınız.

Kesinlikle. Bizzat kendi arkadaşımdan biliyorum. Sözeli çok iyi yapıyor fakat sayısaldan anlamıyordu. Sayısalın üzerine ciddi anlamda yoğunlaşarak derslerde ve lgs sınavında başarılı olmuştu.
 • Paylaş
Daha çok çalışma ve emek isteyebilir
 • Paylaş
Kesinlikle olabilir. Ülkemizdeki eğitim sistemi üniversiteye kadar ezberciliğe ve hafıza gücüne dayanan bir sistemdir hatta üniversite de bile bu durum devam edebilir. Ösym sınavlarında herkesin yanıtlayabileceği düzeyde soru tipleri var.Düzenli çalışmak ve yeterince soru çözmekle sözel ve sayısal zekanın ülkemizde çok ayırt edilmediğini alacağınız puan neticesinde görürsünüz. Bunun olumsuz etkileri vardır ülkedeki nitelikli insan sayısına dair fakat o ayrı bir başlık ben bu yazımda sayısal ve sözel zekanızın ösym sınavlarında bir önemi olmadığını açıkladım.
 • Paylaş
1

Nuray Ergin, Gardner in çoklu zeka kuramına bakınız.

Sayısal, sözel bunların istek ve yetenek tarafından yönlendirildiğini düşünüyorum. Bir tarafı seçince genelde diğer taraf köreliyor. Çalışarak başarılı olamayacağı hiçbir şey yoktur insanın yeterki istesin.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

563 Görüntülenme12 Takipçi9 Yanıt

Konu Başlıkları