Bilmek istediğin her şeye ulaş

Söz konusu her şeyi unutturabilecek kadar büyük bir aşk ve sevgi bile olsa, bir insan için hayatımızı değiştirmek ne kadar doğrudur? Bu riski alır mıydınız sorusuna objektif ve mantıklı bir yanıt verecek olsanız ne derdiniz?

Herşeyin yolunda gitmeyeceğini o an düşünmek duygularda fırtınalar yasandığı için mümkün olmayabiliyor ve belki de bu büyük bir hataya yol açıp, sonu büyük bir hüsran olabilir mi? Yoksa anı yaşa mı derdiniz?Düzenle
Tasvir ettiğiniz büyüklükte aşk ve sevgi varsa zaten hayatınız kendiliğinden değişir hatta o kişiyle bırakın evlenmeyi üremek istersiniz. Dolayısıyla zaten en az iki bir de kendiniz üç kişi için hayatınızı değiştirme kararı alırsınız ki kişilerden biri de zaten sizin yarınız olacaktır.
 • Paylaş
Söz konusu herşeyi unutturabilecek kadar büyük bir aşk ve sevgi varsa ayrıca karşılıklıysa zaten sizden hayatınızı değiştirmenizi istemez ya da gerektirmez. Ortak bir yol bulunur daha küçük fedakarlıklar yapılır fakat karşınızdaki size o kadar büyük bir aşk ve sevgi ile bağlıysa hayatınızı değiştirmenizi istemez, isteyemez. O hayatı siz kurdunuz ve küçük değişiklikler yaparak büyük aşkı hayatınıza dahil edebilirsiniz.İlla risk alıp acı çektirmeyi gerektirmez aşk.
 • Paylaş
Söz konusu her şeyi unutturacak kadar büyük bir aşk olsaydı ortada bu gibi sorular gelmezdi akla.
 • Paylaş
Yahu böyle hissettirecek birini bulsam kaçırır mıyım? Ya da kaçar mıyım hiç:). Bu bir riskse ben bu riski alırım arkadaş :)
 • Paylaş
Hayatı değiştirmek kötü bir şey mi ki? Hepimiz öyle biri olsa da artık bir şeyler değişse diye beklemiyor muyuz? Risk olarak bakmamak lazım buna. İlişkilerde ne olacağını öngörmek imkansız. O zaman bu riskse hiç bir ilişkiye başlayamazsınız.

Edit: Arkadaş, söz konusu her şeyi unutturabilecek kadar büyük bir aşk bulmuşsun yaptığın hesaplara bak.
 • Paylaş
1

Seyda Kartal, Bana göre artı ve eksilerini kafamda mukayese eder ona göre karar veriridim.Değecek kisiye, konuya ve o zamanın duygusal,bilincsel durumuna göre değişecek bir sey bu

Oncelikle karsindaki insanda senin anlatmaya calistigin kadar buyuk bir ask ve sevgi varsa, ve gercekten eminsen hayatinin o kisiyle cok daha iyi olacagina ve sana guven vermisse (guven derken onunda senin icin hayatini degistirebilecegini ve yeniden baslayabilmek anlaminda) bence ne kadar riskli olsada dogru bir adim olabilir. Sonucta insanlar bir seyden %100 emin olamaz cunku biz insanoglu cok cabuk degisen yaratiklariz. Fakat emin olamiyoruz birseyler yapmamamiz anlaminada gelmiyor. Bazen insan risk almali sonucu ne olursa olsun iyi veya kotu cunku risk alinarak ogreniyor insan, hayatina yeni anlamlar katmis oluyor. Belki hayatta sayili insanlarin buldugu o aski bulmus olacaksin yada kalbinin sesini dinlemis fakat yanilmis bir cesur kalp olarak gezersin.
 • Paylaş
Her ne olursa olsun, bir insan için hayat değiştirmek bana fazlasıyla samimiyetsiz ve gereksiz geliyor. Neden bir insan için değişeyim ki? Beni beğensin diye mi, ona yaranmak için mi? Neden yani? Ben bu soruya "mantıklı" bir cevap bulamıyorum.

Diğerleri ölür, terk eder; ama doğumunuzdan ölümünüze kadar sizi bırakmayacak tek bir şey var, o da kendiniz. Hayatımızı sadece kendimiz için değiştirmemiz gerekli diye düşünüyorum.

Bugün belki bir başkası için hayatınızı değiştirdiniz; ama ya o insan sizi bırakırsa? Bunun garantisini ben veremiyorum. Bence aşk kaygan bir zemin. Aşk uğruna değerli bir şeyi, hayatı, değiştirmek akıl karı değil.
 • Paylaş
1

Ahmet Avcı, Aşkın akılla işi olduğunu kim söyledi...zaten soru çelişiyor, ''mantıklı bir yanıt''

Değişim de nasıl değişim? Senin karakterine müdahale etmiyor ama şartlar bunu gerektiriyorsa neden olmasın? Ben aşık olup evlenip, ülke değiştiren ve buradaki düzeninden olup, bambaşka bir hayatın içine giren insanlar biliyorum. Ve mutlular. Ama bugün, kişi sırf birine "şirin" görünmek adına, sahip olduklarından vazgeçebiliyorsa, yarın başka birine şirin görünmek için de aynısını yapabilir. Sıkıntı yaratabilir bu şekilde düşününce. Bu her iki taraf içinde geçerli. Aşk adına hayatın en büyük değişimlerinden biri, evlilik aslında. Bunu yapabilen insanoğlu neden diğer değişimlere tuhaf gözle baksın ki? Bu riskse diğeri de risk!

İşin özeti; başkasının hayatını yaşamaksa mevzu saçma evet. Ama kişi, kendinden vazgeçmeden, önüne çıkan yeniliğe dahil olabiliyor ve mutlu olabileceğine inanıyorsa, sorun varmış gibi görünmüyor. Hayattan bahsediyoruz!
 • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, "kişi kendinden vazgeçmeden, önüne çıkan yeniliğe dahil olabiliyorsa"
Bence de bu ifade, bir ilişkinin sürekliliğini ve dinamikliğini başka bir deyişle gizemini sürdüren en önemli ayrıntı.

Kesinlikle yanlış birşey herşeyi unutturma yaşayabilirsin fakat gün gelecek o aşk her şeyi farklı şeyler olarak karşına çıktığında sıfırdan başlamış olacaksınız.
 • Paylaş
Bir hayati degilde %50 sini degistirmek en dogrusudur bence sonucta sen olmayan birisine yani baskasina tamamen hayatini vermek bence dogru degildir cunku gun olur o cekip giderse geriye sen diye birsey kalmaz ama sen %50 ni verirsen olasi bir durumda geriye kalanla yeni bir sen kurabilirsin bence mantikli olan budur ... eger oda sana % 50 verirse zaten tam bir olursuunuz eger vermiyorsa zaten ''''''''''''''
 • Paylaş
Hayat risk almadan ne işe yarar ki? Sonuçta hiçbir şeyin sonunun ne olacağını bilmiyoruz.Bence hayatını değiştirmeyeceğin kişi ile de daha farklı sorunlar yaşayabilirsin. Hayatın karşımıza ne çıkaracağını bilemeyiz. O yüzden zaman gelince yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan pişman olacağımıza göre, çok seviyorsan her şeyi göze almalısın. Aşk her şeyin üstesinden gelir.Anı yaşa. Çooooooooook ilerisini düşünme. 1 saat sonrasının bile garantisi yokken. Bu kadar uzun vadeli düşünüp şu an ki hayatını zorlaştırma.
 • Paylaş
1

Servet Karadağ, Güzel yorumlamışsın...

Tecrübe edinmek güzel ama hataya düşmeden. Anı yaşamak sonrasına engel değil sanırım her olayın bir sınırı var ve o sınır geçince olay değişiyor eğer sonrasını göre biliyorsak sorun yok. Ama hayatını değiştirmek ?
 • Paylaş
Hayatlarımız her şekilde bir süre içerisinde zaten değişecek , en azından böyle bir aşkı bulduğunuza inanıyorsanız zaten onunla birlikte hayatlarınız birleştiğinde bir çok ortak noktanız olduğundan değişim gereği duymacaksınız , ama ihtimaller dahilinde değişilebilir de . Fakat riske edilebilir netice kaybedilecek birşeyimiz yok. En azından Aşkınız için neleri gözden çıkarabileceğiniz , ne kadar ileriye gidebileceğinizi anlarsınız. Pozitivist olarak yaklaşmak lazım neticede. İlla acı çekeceksiniz diye birşey yok.
 • Paylaş
1

Selçuk Tasalı, Aşk başlar ve biter .......geriye sevgi ve o kalır ) kıymetli olan da o ve sevgisidir !

Hayatta para ev araba iyi bir yaşam şartlarını bulma imkanı her zaman senin elindedir... Ama bu hayatta bir defa gerçekden o dediğini bulabilirsin. Ben bütün hayatmı sevdiğim aşık olduğum insan için değiştirebilirim. Onun yanındayken hep mutlu olurum. Ondan uzak olup hergün özlemekden ve sırf hayatımın gerektirdiği için başka biriyle evlenip belkide iyi bir yaşamda olsam bile... Sevdiğime değişmem
 • Paylaş
Seninle konuşmam lazım çok acil yanına gelmek istiyorum istersen yanına gelicem.
 • Paylaş
Her şeyi unutturabilecek kadar büyük bir aşk ve ''sevgi'' söz konusu ise, hayat bütünüyle değişmiştir zaten.

Ha, ''bir insan için'' denilerek burada, hani biraz da cesaretlendirerek küçümseyerek, objektif ve mantıklı hayat düşleyenler, sevgisiz ve aşksız yaşamaya mahkumdur. Sevgi ve aşk yoksa geriye ne kalır. Yalnızlık sözleri, kitapları, felsefesi.

Hem hayatımızı değiştirmek, değiştirmek zorunda olmak da neymiş, onunla olmanın bedeli, efenim işi bırakmak, şehir değiştirmek, bir kadın için belki türbana girmek, bir erkek için toplumsal türlü baskılara göğüs germek, ne?

Her şey yolunda gitmezse, ya beni bırakırsa, ya başka birisi... İnsan aşık olunca değil o aşkıyla evlenmeye karar verince değiştirir zaten hayatını, çünkü gerekliyse zorunluluklar doğabilir. İki taraf da değişir, diğerine uyar. Evlilik öncesi sevenler diğerine anormal şeyler dayatamazlar, dayatmazlar, dayatmamalıdırlar. Yok o halde bile bir değişim zaruri ise, aşk için değer.

Burada gerçek aşktan bahsediyoruz, çocukluk aşkları, lise aşkları, üniversite arkadaşlıkları, çıkmalar hoşlanmalar hepsi hariçtir. Bunların hepsi aşk oyunu.

Gerçeğini nasıl ayırt edeceğiz, olunca o yetenek de veriliyor insana... .
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

986 Görüntülenme22 Takipçi16 Yanıt