Bilmek istediğin her şeye ulaş

Spagetti ve Noddle arasındaki farklar ve benzerlikler nelerdir?

Noodle da spagetti de bir çok kültürde çok sevilen ve beğenilen lezzetlerdir. Spagetti İtalyan menşeili olmasına rağmen, Amerikalılar tarafından ve ülkemizde de çok sevilmektedir. Bazı kaynakları spagettinin doğuşunun Çinde olduğunu ve ticaret yapanlarla batıya taşındığını söylerler, fakat noodle kesinlikle Çin menşeilidir.
Makarna

Her ikiside uzun ve silindiriktirler. Fakat noodle spagettiye göre daha ince yapıdadır. Spagetti çatal ile yenirken, Noddle geleneksel şekli olan çubuklarla yenir.

Spagettinin ana hammaddesi buğday unudur. Acak noodle nişasta, pirinç unu, patates nişastası gibi maddeler de içerebilir. Yüksek kalitedeki bir spagetti durum buğdayından yapılır.

Genel olarak spagetti yağ ve tuz içeren suda kaynatılır ve sos yada yöresel yiyeceklerle karıştırılarak servis edilir. Ayrıca bir çok peynir çeşidi ile lezzetlendirilerek de servis edilebilir.
Noodlelar yumuşayıncaya kadar suda kaynatılır. Sos ile birlikte bir et, balık yada sebze yemeğinin yanında servis edilir. Bazen farklı menüler oluşturmak için noodle lar salata tabaklarına karıştırılabilir, yada kızartması yapılabilir.
Makarna

Spagettinin de noodle ın da farklı çeşitleri vardır.

Spagettinin en ince olanına melek saçı da denir ve pişmesi sadece 2 dakikadır. Silindirik şekli yanısıra yassı kesilenleri de ayrıca market raflarında bulabileceğiniz bir spagetti çeşididir.

Noodleların tipleri ülkelere göre değişmektedir. Japonyada bitkilerden yapılan çeşitleri bile mevcuttur. Bu tipi düşük kalorilidir ve karbonhidrat diyeti yapanlar için uygundur.

  • Somen - Japon
  • Lamian- Çin
  • Nokedli - Macar

Yukarıda bahsettiklerimizi maddeler haline getirecek olursak;

  1. Spagetti İtalyan asıllı, uzun ve silindirik şekilde buğday unu ve sudan yapılmış noodle da daha kalın ve çatalla yenen bir makarna çeşidirir.
  2. Noodle ise un ve sudan farklı malzemelerle de yapılabilen,Çin kökenli, ince uzun ve silindirik yapıda, çubuklarla yenen bir makarna (erişte) çeşididir.
  • Paylaş