Bilmek istediğin her şeye ulaş

Spam postalar nasıl önlenir?

Email
Aslında bu karikatür spamı anlatıyor :)
Spam için bir çözüm bulunmuyor şu anda. Fakat e-postanızı kontrol ettiğinizde birkaç ipucu ile spamlardan korunabilirsiniz:
  1. Yapacağınız ilk şey e-postanın konusuna bakmanızdır. Spammer yani istenmeyen e-posta dağıtımcıları kullanıcıları e-postanın zararsız olduğuna inandırmak için genelde e-postanın konusunu kullanıcının ilgisini çekecek kelimelerden oluşturur. Aşağıda spam bir posta...Email
  2. E-postanın gerçek kişiler tarafından yollanıp yollanmadığını anlamanın bir diğer basamağı isekimden geldiğine bakmaktır. Eğer tanıdığınız bir kişiden geliyorsa bu spam olmadığı anlamına gelir. Diğer yönden çoğu istenmeyen e-postanın ‘Kimden’ kısmı bir kişi isminden oluşmaz. Bunun yerine tanınan bir firma ismi kullanılır. Örneğin Microsoft Hotmail’den gelen ‘Hesap bilgilerinizi doğrulayın’ türündeki bir e-postanın zararlı olduğu apaçık ortadadır.
  3. Kontrol etmeniz gereken bir diğer yer ise tarih kısmıdır. Eğer mesaj uzak geçmiş veya gelecekten gelmişse aklınıza uzay-zaman sürekliliğini bükebilen birinin size e-posta yolladığı gelmesin. Bu mesaj kesinlikle istenmeyen e-postadır.
  4. Eğer hala mesajın spam olup olmadığından emin değilseniz bu kez mesaj içeriğinebakın. Mesaj isminize hitaben yazılmışsa bir sorun yoktur fakat ‘Değerli Müşterimiz’ türünde bir hitap içeriyorsa bu e-postanın spam olma ihtimali yüksektir.
  5. Son olarak kimden geldiğini veya size neden yollandığını bilmediğiniz e-postalar herhangi bir ek içeriyorsa sakın açmayın.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

428 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları