Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sperm hasarı babadan oğula geçer mi?

Spermlerin hasara uğramasında sigara ve alkolün etkili olduğunu biliyoruz. Sağlıklı bir gebelik için kaliteli bir yumurta ve kaliteli bir spermin olması etkilidir. Sigara, spermlerin şeklini ve hareketini bozar, DNA’sını etkiler. Alkol alımı da spermlerin hem miktarını hem kalitesini etkiler. Buna sağlıksız bir yaşam izleyen baba adayının kalitesiz spermlerinin nedeni dnasının bozulmasıdır. Dna nesilden nesile aktarılan bir faktör olduğu için de aktarılabilir.

Bununla ilgili Rus bilim adamları çalışma yapmışlar. Çalışma şöyle; 'Amerikan Bilim Geliştirme Derneği’ne sunulan çalışmaya göre, farelerde yapılan deneyler, tarımda kullanılan kimyasallara maruz kalınmasıyla ortaya çıkan sperm hasarının dört nesil sonrasına aktarıldığını ortaya çıkardı.'
  • Paylaş
Sperm hasarının bir çok nedeni olabilir. Eğer babada genetik bir hastalık (örneğin varikosel oluşumunda genetik yatkınlığın etkisi vardır) söz konusuysa oğula da aktarılmış olması olasıdır. Ama sperm sağlığı sadece genetik sebeplere bağlı değildir. Sigara, alkol kullanımı bazı toksik etki gösteren maddeler sperm kalitesini bozabilir. Yani sorunun cevabı evet olabilir, ama olmayadabilir... Eğer bir kişi sperm sağlığı hakkında bilgi edinmek istiyorsa bir üroloji polikliniğinde spermiyogram testi yaptırarak sperm kalitesi hakkında bilgi edinebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

358 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt