Bilmek istediğin her şeye ulaş

Spermsiz döllenme mümkün müdür?

Döllenmenin gerçekleşmesi için erkek üreme hücresi olan spermin kadın üreme hücresi olan yumurta ile birleşmesi gereklidir. Bu olay bu şekilde seyreder ve başka bir şekilde üremenin gerçekleşmesi imkansız. Yeni bir canlı için her iki bireyinde üreme hücrelerine ihtiyaç vardır. Yumurta ve sperm çok akıllı bir şekilde işlemeye başlar. Döllenmeye başlayınca sperm yumurta içerisine girer girmez, girdiği yerden başlayarak bir döllenme zarı oluşturur. Döllenme zarı oluştuktan sonra hiçbir sperm yumurtaya giremez. ( Bazı hayvan gruplarında birden fazla sayıda sperm yumurtaya girebilir.)

Sperm olmadan yumurtanın döllenmesi mümkün değildir. Yumurta, yumurtalıklardan fallop tüpünün saçakları tarafından alınır ve tüpün iç yapısında bulunan tüycükler yardımıyla rahim iç tabakasına doğru ilerletilir. Eğer bu sırada sperm ile karşılaşırsa döllenmeye başlar ve orada kalır. Aksi halde atılır. Yani yumurtayı rahimde tutan şey spermdir.

Ancak yapılan bir araştırmada spermsiz döllenme için bir takım adımlar atılmış, Bu araştırmada; laboratuvar ortamında hormon banyosuyla sperm ana hücresi üreten doktorlar ‘spermsiz döllenme’ yolunda çalışmalar yapmış. Döllemeye uygun olmayan, oluşmasını tamamlamamış sperm ana hücrelerini testosteron türünden hormon banyosuyla bir günde ergin hale getirdiler. Kromozom sayısı iki çiftten bir çifte inen spermler de döllemeye elverişli hale dönüştü. Bundan sonraki safhada, spermatidler kadının yumurtacığına zerk edilerek elde edilen yumurta ana rahmine yerleştirildi. Ancak, bu metodu tehlikeli bulanlar; Tabiatın en az 72 günde yaptığını 1 güne indiren bu hızlı erginleştirme şimdiden belirleyemeyeceğimiz ciddi sakıncalara sebep olabilir. Bu metotla doğmuş çocukları dikkatle izlemekte fayda var diyerek olumsuz sonuçlarını açıklamışlardır.

Özetle bir canlının oluşması için tek başına yumurta yetmez. Yapılan çalışmalarda da, o ya da bu şekilde bir hücre yaparak ona sperm özelliği kazandırıp döllenme işlemi gerçekleştirilmeye çalışılmıştır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2557 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları