Bilmek istediğin her şeye ulaş

Spoiler vermek ne anlama gelir? Spoiler nedir?

Spoiler nedir sorusuna yanıt vermek istiyorum ben de :)

Spoiler'in sözlük anlamına bakarsak ve onu havacılık için kullanılırsak,düşük hızlarda iniş ve kalkışlarda,taşıma kuvvetini artırmak için kanat alanını ve kamburluğu yapay artırmada kullanılan bir kanat ekipmanıdır. Uçak fren kanadı da denilebilir.

Asıl ilginç olan spoiler vermekle nasıl bir bağlantı kurup,filmlerde dizilerde yorumlara spoiler vermeyin falan gibi bir tabir kurduk :) Ki günümüzde en çok kullanılan halk arasındaki anlamı da filmler,diziler içindir.

Ama aslında spoiler uçak fren kanadıdır :)
  • Paylaş
2

Bert, Spoiler kamburluğu arttırmaz. Slat veya Slot kamburluğu arttırır. düşük hızlarda yüksek angle of attack açısında uçmayı sağlar.
Spoiler kanat üstünde bulunur. Lift i azaltır,Drag ı arttırır. bu sayede uçağın hızını azaltmış olur. Uçak teker koyar koymaz Spoilerler tamamen açılır ki bu da uçağın pist üzerinde kontrollü bir şekilde yavaşlamasını sağlar.

Bert, Spoiler vermek nedir bende ilk defa duydum bu arada :)

Spoiler vermek izlenilen filmin ya da dizinin bir kısmından bahsetmek demektir.Eğer o diziyi ya da filmi izlememiş kişi spoiler verilince ne olduğunu bileceği için alacağı zevk azalacak ve hevesi kırılacaktır.O yüzden spoiler vermeden önce küçük bir uyarıda bulunmamız faydalı olabilir.. 
  • Paylaş
Spoi kelimesi ingilizceden türkçe yerleşmiş yabancı kökenli bir sözcüktür. Anlamı: Bir şeyin değerini veya miktarını azaltan ve yok eden anlamında kullanılır. Siz daha diziyi izlemeden veya gelecek bölümler hakkında bilgi verilmesi ve gerçekleşecek olayların önceden bilinmesi keyfinizi kaçıracağı için spoiler vermeyin terimi kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6366 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları