Bilmek istediğin her şeye ulaş

Spor dallarındaki fanatizmin açıklaması nedir? İnsanlar nasıl kendilerini bu kadar kaybediyorlar?

3 farkla yenildikleri maçtan sonra stadda karşı takımın 3 taraftarını asıp sonra şimdi berabere oldu diyecek kadar ilginç davranışlar sergileyebiliyor insanlar, nasıl bir denge problemidir bu? derdi ne bu insanların?Düzenle
Bu durum Sosyal Psikoloji tarafından araştırılan bir olgudur. Standford Hapisane ve Milgram deneyleri insanların duruma ve rollere göre nasıl farklılaşabildiklerini göstermiştir. Hapisane deneyinde oldukça "iyi huylu" olan kişilerin rollerin kendilerini kaptırdıkları ve şiddet uyguladıkları görülmüştür. 
Spor fanatizmi de bu olgu ile açıklanabilir. Hatta spor fanatizminin bazı ükleler de daha yoğun olması da bu durumu destekler diye düşünüyorum. 
Standford ve Milgram deneyleri hakkında daha ayrıntılı bilgi için: 
  • Paylaş
Geri zekalılığın ne yazık ki sınırı yok, evet psikolojiyle falan geri zekalılar sınıflandırılabilirler yine de gelişmemiş insanın olayıdır sporda fantiklik.
  • Paylaş
Birini içerken düşünün nasıldır kafası iyi değilmi öyle de kafa güzel siz hayatınızda hiç mutluluk hormonu salgılamadınız mı fotbol fanatiğide o sırada bir mutluluk hormonu birde o anki agresiflik hormonunu saçıyor bu da o kişide duruma göre halve hareketlerini belirliyor bu da insanın kendisini kaybetmesini sağlıyor
  • Paylaş