Bilmek istediğin her şeye ulaş

Spor yapmak için en uygun saat aralığı nedir?

Belli bir saat aralığı olması gerektiğini düşünmüyorum, fakat başka bir dikkat edilmesi gereken nokta var oda spordan en az 3 saat önce yemek yenmeli.
  • Paylaş
Sabah 6:00- 9:00 arasında koşmak, yürümek, okçuluk, deniz yolculuğu, sörf, kürek çekme ve futbol gibi en uygun spor çeşitleri yapılmalı. Bu saatlerde insanın vücut ısısı düşüktür, kas ve eklemleri esnek değildir. Bu nedenle sabıra ihtiyaç duyan spor çeşitleri tavsiye edilir. Eğer profesyonel bir sporcuysanız, bu saatler spor becerlerinin pratiğine uygundur.

Öğleden sonra 15:00 ile 18:00 arası. Tenis, voleybol, halter ve yağın yakılmasına yardımcı olan bol oksijenli sporlar tavsiye edilir. Bu dönemdeki 3 saat günün en iyi saatleridir. Bu saatlerde insan vücudunun ısısı yükselir, kasların gücü ve esnekliği en doğruğuna ulaşır. En rahat nefes alma saati 15:00´te, bu nedenle bu saatlerde spor yaparsanız, daha çok oksijen alırsınız, bol miktarda oksijen ise kalbin daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Adrenalin artınca vücudunuz gittikçe güçlenir, acılara dayanma gücü da yükselir.

Saat 18:00 ile 20:00 arası. Bu saatlere uygun spor çeşitleri arasında yüzme, jimnastik, hızlı koşuş, Yoga, Bale ve oksijenli spor yapılmalı. Bu dönemde insanın vücut ısısı en yüksek derecesindedir, bu nedenle kasları da en esnek bu sırada olur; adrenalin salgısı da en yüksek düzeydedir; zor gelen spor da bu 2 saatte kolay olur. Böylece siz de spor çeşitlerine alışırsınız. 
  • Paylaş
6

Sevgiseli, Muzlu bisküvi pastasını fazla yememek lazım tabi öncesinde. :)

Atilla Büyükurvay, Ben de istatistiklere göre dünya ve olimpiyat rekorlarının büyük çoğunluğunun saat 17:00 civarında kırıldığını okumuştum.

Sevgiseli, Artık spora 15:00 ile 18:00 arası gideceğim. :)

Model_1561, rekor kırmak mı istiyosun sende

Sevgiseli, Yok, ben baseni küçülteyim yeter. :)

@Burhan arkadaşıma katılıyorum, eklemek istediğim bir şey daha var, sporu mümkün olduğu kadar düzenli yapmak en önemlisi.
  • Paylaş
Bence bunun uygunluğunu spor yaptığındaki psikolojik durumunun durumu belirler..Ama sabah sporunu pek tavsiye etmiyorum. Çünkü metabolizma hızının en yavaş olduğu durumlardan en hızlı duruma geçiş sorunlu olabilir.. Akşamüstü sporlarının en faydalı olduğunu düşünüyorum...Ve unutmaki spor yorulmak için değil dinlenmek için yapılır.
  • Paylaş