Bilmek istediğin her şeye ulaş

Square - Starbucsk anlaşmasının mobil ödemeye etkisi neler olabilir?

Square

Square

Square

Square
ABD'de 2012'nin sonbaharından itibaren tüm Starbuckslarda Square ile mobil ödeme sistemi başlatıldı. İşletmecilere akıllı telefon ve tabletler üzerinden ödeme alma imkanı sunan San Francisco merkezli kredi kartı ödeme şirketi Square, iki yıl içinde ABD’de güçlü bir ağ oluşturdu. Akıllı mobil ödeme sistemiyle kısa sürede başarılı olan ve ağını genişleten Square ile dünyaca ünlü kahve markası Starbucks’ın ortaklığı müşterilere cüzdanlarına ihtiyaç duymadan ödeme yapma imkanı tanıyor.

Satın alınan aparatı akıllı cihazlara entegre ettikten sonra API sistemi ile ödeme gerçekleştirilip, kullanımı sağlanılıyor. Bu durumda anlaşmalı bankalar ve kredi kartı kullanımı gerektiren hallerde şirketler arası gerekli protokollerin imzalanmış olması yeterli kılınıyor.Çok sayıda kredi kartı kullanımının yapıldığı en büyük potansiyel Amerika Birleşik Devletleri olarak görülebiliyor. Yaklaşık olarak 6 milyondan fazla olan kredi kartı kullanıcısı olan ABD'de doğal olarak rakama bağlı doğru orantı ile Square up kullanımı da oldukça fazla.

Kahve zincirinin uygulamaları mobil ödemeyi ilk benimseyenler arasında olan Starbucks müşterileri tarafından gerek iOS gerekse Android üzerinden haftada iki milyondan fazla kez kullanılıyor. Starbucks markalı uygulamada müşteriler telefonlarına tanımlanmış ön ödemeli kartlar ile alışveriş yaparken Square uygulamasında müşteriler ödeme yapmak için banka kartı ya da kredi kartlarını kullanabiliyor. Öte yandan Starbucks uygulamasında ödül kazanma imkanı varken Square’de böyle bir ödül sistemi bulunmuyor. Her iki uygulama da kasada okutulmak üzere akıllı telefonun ekranında gözüken barkod sistemiyle çalışırken Square Wallet uygulamaya katılan başka restoran veya dükkanlarda da kullanılabilmesi açısından daha avantajlı.

Starbucks gibi bir markanın desteğini almak mobil ödeme sistemini domine etmek isteyen Square için son derece önemli. Öte yandan bu anlaşma Starbucks için de oldukça karlı zira müşteri kitlesini her geçen gün artıran global marka böylece birçok operasyonel avantaj elde edecek. Bununla birlikte iki şirket arasında yapılan anlaşma sadece ortaklıktan ibaret değil. Anlaşma ile Square’e 25 milyon dolar yatırım yapan Starbucks’ın CEO’su Howard Schultz, Square’in yönetim kuruluna katıldı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

484 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt