Bilmek istediğin her şeye ulaş

Squash nasıl bir spordur?

SquashSquashın (duvar tenisinin) kökeni 1500'lü yılların Fransa'sına dayanan bu spor, insanların eğlence amacıyla duvara top çarptırmasıyla başlamıştır. 1886 yılında İngiltere'de Harrow School öğrencilerinin, kendi tenis sahalarının boşalmalarını beklerken, oyalanmak amacıyla duvara top atmalarıyla ortaya çıkmıştır.
Kort ve Ekipman Özellikleri:
Squash kortu;
yaklaşık 65 metrekarelik, zemini parke ve 3 duvarı özel alçı veya tahtadan, arka duvarı camdan yapılan, kapalı bir alandır.
Squash

Squash raketi ; boyutları ortalama 56 cm 21 cm'dir. Squash raketi ağırlığı 100 gr ile 200 gr arasında değişmektedir.
Squash

Squash topu; kauçuktan yapılmıştır. Çapı 4 cm, ağırlığı 24 gramdır. Sıcaklık, atmosferik durumlar ve klasmanlara göre üzerlerindeki farklı renklerdeki noktalarla birbirinden ayrılan farklı dinamizmde toplar kullanılabilir.
Squash
Squash gözlüğü; oyun sırasında, koruyucu amaçlı gözlük kullanılması tavsiye edilmektedir.

Squash
Squash ayakkabısı; Squash kortunun zeminin parke olması sebebiyle, altı kauçuktan yapılan ayakkabı kullanılmalıdır. Squash
GENEL KURALLARI
  • Setler 11 puandır. 10-10 beraberlikte fark 2 sayı olana kadar set devam eder. Her hata sayıdır. Puanı kazanan oyuncu, servis atmaya da hak kazanır. Set aralarında 90 saniyelik dinlenme vardır.
  • Her hata sayıdır. Puanı kazanan oyuncu, servis atmaya da hak kazanır.
  • İlk servis, kura ile belirlenir.
  • Her oyuncunun tek servis hakkı vardır. Sadece servis atan oyuncunun topu ıskalaması, yani raketin topa temas etmemesi halinde ikinci bir atış hakkı olabilir. İki defa ıskalayan oyuncu servisi kaybeder. Top en fazla 1 kez yerde sekebilir. Top yerde bir kez sekmeden de havada iken topa vurulabilir.
  • Bir oyuncu (oyunun çok dar bir alanda oynanmasından dolayı) rakibine hareket serbestini ve topu tam olarak görebilme olanağı vermek için elinden gelen çabayı göstermelidir. Hakem bir oyuncunun rakip oyuncuyu engellemekten sakınmak için yeterli çabayı göstermediği kanısına varırsa rakip oyuncuya 1 sayı vererek, engelleme yapan oyuncu cezalandırılır. Topu görmeyi engellemek, engelleme sayılmaz.
Squash
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

764 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları