Bilmek istediğin her şeye ulaş

Staj yeri nasıl bulunur? Siz stajlarınızı nasıl ayarladınız? Özellikle inşaat mühendisliği stajları?

Ben iki seferinde de tanıdıklarım aracılığıyla bulmuştum. Torpil diyemeyeceğim, sonuçta herkes işine yarayabilecek bir stajyer ister. Bence inşaat ve proje firmalarına stajyer olarak çalışmak istediğinizi belirten bir yazıyla özgeçmişinizi gönderirseniz güzel bir staj yeri bulmanız en fazla 100 email sürer, illa da tanıdık olmasına gerek yok.
  • Paylaş
Genelde torpille bulunuyor :)
  • Paylaş
Belediyeler ve özel idarelere başvuru yaptığınızda staj yapma imkanınız olabilir. Bu gibi kurumlarda personel yetersizliği sizide kalifiye kullanmak istemelerinden (özellikle belediyeler) dolayı staj yapma konusunda sıkıntı yaşamazsınız.
  • Paylaş
Üniversite eğitim sürecinde kafaları kurcalayan iki konu vardır. Öncelikle staj sonra iş bulma kaygısı. Genel olarak ikisinde de iş olarak bahsedebiliriz. Bu işleri kolayca halledebilmek için ilgili bir öğrenci olmanız yeterli. Derslerinizi veren öğretim görevlilerinden yardım isteyebilirsiniz. İyi kötü her hocanın endüstri ile bir bağlantısı bulunur. Size referans olabilecek kadar gözüne girdiyseniz yardımcı olacaklardır. Bölüm derslerinden bahsedecek olursak en az 7-8 kişinin dersine girmiş olmalısınız. Bu insanların yönlendirmesi ile devam edebilirsiniz. Araştırma görevlileri de yardımcı olabilir. Yeter ki insanları bir şeyler yapabileceğinize inandırmış olun.

Diğer bir yöntem güzel bir cv hazırlayıp kendi başınıza hareket etmek. Bunun için nispeten yüksek bir cgpa'e sahip olmalısınız. Kurumsal şirketler yaz stajı başvurularını kış aylarında alırlar. Başvuruları kaçırmayın.

Peki hiçbir hocayla iletişimim yok ve ortalamam düşük ne yapabilirim? Yazıyı okuyanların %66'sıi bu kısma dahil oluyor. İkinci opsiyon sizin için de geçerli. Artık herhangi bir şirketin iletişim adresine ulaşmak çok kolay, hatta o şirkette çalışan insanların da mail adreslerine ulaşabilirsiniz. Güzel bir cv hazırlayın ve o insanlara mail atın. Staj yapmak / çalışmak için ne kadar hevesli olduğunuzdan bahsedin. Birileri kesinlikle size geri dönüş yapacaktır.
  • Paylaş
Sezen Aksu / herkesin munasip birer dayısı var. :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

334 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları