Bilmek istediğin her şeye ulaş

Stajer hemşir ve hemşireler staj süresince maaş alırlar mı? Bir kaç sene hemşir olduktan sonra nasıl doktor olurum?

Merhaba 8. sınıf öğrencisiyim Pazartesi TEOG'a gireceğiz. Sağlık meslek lisesine gitmek istiyorum. Hemşir olduktan sonra Doktor olmak istiyorum nasipse sorularım şunlar; 1- Stajer hemşirler staj süresince maaş alırlar mı? - Bir kaç sene hemşir olduktan sonra nasıl doktor olurum?Düzenle
Sevgili kardeşim öncelikle sana sınavda başarılar dilerim. Hemşirelik konusuna gelecek olursak bu yıl başlayan bir sistemle artık sağlık meslek liselerine alınacak hemşirelerin hemşire yardımcısı unvanı ile alınacağını belirtmek isterim. Dolayısıyla bu hemşirenin bir alt kademesi demek . Ayrıca sen tıp okumak istiyorsun . Sağlık meslek liselerinde bu kadar iyi bir eğitim yok maalesef. Ben sağlık meslek lisesi mezunu olarak şu an başka bir bölüm okumak istediğimden dolayı bu bölüme gittim diye pişmanım. Çünkü 3 yıl fen matematik derslerinden hiçbirini görmedim. Staj parasına gelecek olursak eğer stajını özel hastanede yaparsan 11. sınıfta bir miktar para alırsın , 12. sınıfta 240 lira alınıyor , tabi bu çalıştığın hastaneye göre değişir.
  • Paylaş
Öncelikle Hemşirelikten Tıp'a geçiş gibi internette dolaşan haberlere çok fazla inanmamak gerek. Böyle bir şey olması çok çok zor. En başta Türk Tabipler Birliği böyle bir şeyin olmasına izin vermez. Hekim olmak düşündüğünüz kadar kolay bir meslek değil.

Onun dışında sağlık meslek lisesinde okuduğunuz hemşirelik bölümünden mezun olduktan sonra sağlık bakanı mezunların yardımcı hemşire olacağını söyledi. Yani lisans eğitimi mutlaka okunmalıdır. Lise ve üniversite bölümlerinde bu mesleği öğrenebilmek için staj yapmanız gerekli ve bu staj paralı olmuyor. ( Liseler için son sınıfta çok az miktar kadar öğrenci maaşı aldıklarını biliyorum.)

Sağlık meslek lisesi tercih ettikten sonra mutlaka lisans öğrenimini tamamlamanı öneririm. Onun dışındakilere çok fazla inanma... ;)
  • Paylaş
Stajer hemşire
  • Paylaş