Bilmek istediğin her şeye ulaş

Star mimar mı olmak istersiniz yoksa iyi mimar mı?

Star mimarların belli oluşmuş olan tarzları olduğunu ve çevreyi ve bağlamı hiç düşünmeden her zaman kendi tasarımlarını/reklamlarını yaptıklarından varsarayak soruyorum.örn zaha hadidin tasarımlarını nerede görseniz tanırsınız Düzenle
Mimar değilim ama ikisini birden olmak isterdim, mimar olsaydım. Star mimarların bir çoğu da iyi mimarlardır. Altyapısız yapılaşmanın sorumlusunun objeleri projelendiren mimarlar olacağını düşünmüyorum. Nazım planlarını hazırlamak, onlara uygun altyapıyı yapmak belediyelerin ve devletin işidir. Parası olan gider mimara nasıl bir obje istediğini anlatır mimar da onu gerçekleştirir. Tabii ki bağlamı da önemlidir ama ülkemizdeki modern yapıların hemen hepsi ya gaspedilmiş yeşil alanlara ya da yine gasp edilmiş gecekondu bölgelerine yapılır ki hiçbir mimar yapacağı kuleyi, AVM'yi, rezidansı gecekondu ya da ağaca benzetmek istemez... Bence işin arka planı araştırılmadan aradaki teknik sanatçı şahsiyete yüklenilmemelidir. Mimarlar olmasa, istediklerini yaptırmasalar iş biz mühendislere kalırdı, biz de sizlere muhteşem sağlam dikdörtgen prizma binalar yapardık, hepsi bir örnek :)
  • Paylaş
Varsayımının hatalı olduğunu düşünüyorum. Mimarın belli oluşmuş olan tarzları olması ve bu tarzları ile "Star mimar" olmaları çoğunlukla "iyi mimar" olmanın gerekliliği olan "çevreyi ve bağlamı düşünerek" "kendi tasarımlarını" yani o çevreye, ihtiyaçlara en uygun estetik, işlevsel, sağlam olan özgül çözümlerini yapmaları ile olur. Yani amaç "iyi mimar olmak", sonuç ise "star mimar" olmaktır. Tabi ki "star mimar" olma çabasında reklam peşinde olan örnekler az değil. Ancak bu durumun değil bir gelecek hedefi olabilirliğinin tartışılması, "çevreyi ve bağlamı hiç düşünmeden her zaman kendi tasarımlarını/reklamlarını yaparak" mimarlık kavramı ve vizyonundan uzaklaşarak yapılan işin "mimarlık" olup olmadığı tartışılmalı diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Bir gökdelene imza atan mimar olmak istemem, bunun dışı star mimar olmak hiç istemem, ömre yönelik bir mimar olmayı yeğlerim. GDO'lu bir arkitekton olacağıma, insan ömrü ile bağdaşan eserler sunmayı isterim.
  • Paylaş
İyi bir star mimar olmak =)
  • Paylaş
1

Esra Bayındır, Mimar kelimesinin önünde 'star' kelimesini görünce açıkcası ürperdim . Yapmayın arkadaşlar mimarlık ve star aynı cümlede ucube olmuş.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

90 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt