Bilmek istediğin her şeye ulaş

Statik elektrik nelere nasıl zararlar verir? İnsan vücuduna ne gibi etkiler yapar?

Statik elektrik nedir ?Düzenle
Statik elektrik cisimlerin içinde ya da yüzeylerindeki elektrik yükü dengesizliğidir. Bir iletkenle temas edip boşalana kadar o cisimde kalır. Verdiği zararlara gelirsek en önemlisi düşen yıldırımlar olacaktır. Haytımızda olan diğer etkileri ise; bilgisayar bellekleri statik elektriğe çok hassaslardır, onlara dokunmadan önce kasaya dokunup vücudunuzdaki muhtemel elektrik yükünü boşaltmalısınız. Benzin pompalarında da statik elektrik boşalması kıvılcıma dolayısıyla yangın ya da hatta patlamaya neden olabildiğinden pompalar güzelce topraklanır. Tabii statik elektrik sadece zararlı bir şey değildir, bir çok elektrikli aletimizi çalıştıran kondansatörler statik elektrikle çalışır. Hava filtrelerinde, otomobil boyalarında, sprey boyalarda, laser yazıcılarda ve hayatımızdaki daha bir çok alanda statik elektrik kullanılır.

Statik elektriğin insan vücuduna araç kapı koluna dokununca elinizi hafifçe yakması hariç kanıtlanmış bir zararı yoktur. Yine de her on senede bir bu tür elektriği aldığı iddia edilen şarlatan bileklikleri moda olmaktadır. Bence kedi alın.
  • Paylaş
1

Çiğdem Çelik, Kedim kucağımdan indikten sonra neresine dokunduysam oraları yalıyor.Vücuduna etkisi olmasa bunu yapmazdı.Kediler inanılmaz duyarlılıklara sahipler .

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

66 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları