Bilmek istediğin her şeye ulaş

Statik proje çizmeye başladım. Tavsiyeleriniz nelerdir? Dikkat edilmesi gereken püf noktaları nelerdir? (sta4cad kullanıyorum)

Anladığım kadarıyla sadece çizmiyor aynı zamanda hesabını da yapıyorsunuz. Programın yaptıklarını TS500 ve TDY'ne göre kontrol etmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Ben köprücüyüm ama ressamlarda ve teknikerlerde sık sık eleştirdiğim birkaç hatadan bahsedebilirim. Yanlış anlaşılmasın ben de çizim yapıyorum ki her mühendis öncelikle çizime hakim olmalı. Ben de bu hataları yapmamaya çalışıyorum.
 • Kullandığınız program birbirine yaslanan farklı yüksekliklerdeki yapılarda yanlış sonuçlar verebiliyor. Öyle durumlarda SAP2000 modeli de oluşturup programınızın en azından kolonlar için hesapladığı normal yük, moment, kesme değerlerini mutlaka kontrol edin.
 • Çizim yaparken her demirin en az iki yönden görüntüsünü alın, mesela planda yerleşimini gösterdiğiniz etriyenin kesitteki pozisyonunu da mutlaka gösterin.
 • Sürekli unutulan ve oldukça da ağır olan çiroz, sehpa gibi mesafe tutucuları eklemeyi unutmayın.
 • Sehpa yüksekliklerini doğru hesaplayın. (alttan pas payı+alt donatı çapı, üstten paspayı + üst donatı çapı+ tevzi donatı çapı plak kalınlığından düşülecek) Önemsiz bir detay gibi gözüküyor olabilir hatta yükseklik eksik olursa çok problem olmuyor ama bu çaplardan birini hesaba katmadığınızda şantiyede büyük problemler çıkıyor.
 • Paftalarınızda demirleri her yerde gösterip kalabalığa yol açmayın. Sürekli nasıl basit ama anlaşılır bir paftaya ulaşırımı aklınızda tutun. Sonuçta onu şantiyede ilkokul mezunu bir demirci çırağı okuyor olacak. O çırak olmazsa siz de olmazsınız, hepimiz birbirimize bağlıyız. Yani paftayı işi hiç bilmeyen birinin bile okuyup anlayabileceği şekilde yapmaya gayret gösterin.
 • Özellikle etriyelerde dar açılı detaylarda kodun yazdığı 6ø bükme rulosu çapından taviz vermemek için gerekirse çapı düşürüp etriye adetini arttırın, malum onlar deprem için var. Çok kırmanız etriyenin depremde kırılarak kolonun dolayısıyla binanın çökmesine neden olabilir.
 • Kolon etriye kancaları mutlaka 135 derece, kiriş etriyeleri kolon yüzeyinden en fazla 5cm sonra başlar.
 • Kesit, görünüş ve planlarınızı mutlaka birbirine hizalayın, paftayı okuyanlar hizayı takip ederek donatıyı başka bir kesit ya da planda rahatça bulabilsinler. İnsan gözü hiç hassas değilmiş gibi gelir ama bir iki milimetre kaymayı bile fark eder.
 • Eğer illa da istenmiyorsa donatı çizdiğiniz kesitlere bir de tarama atıp kesiti karmaşıklaştırmayın.
 • Kesit ve görünüşlerinizin pas payından içeri çepeçevre donatıyla sarılmış olmasına dikkat edin. O donatıları başka yerde göstermiş olsanız da çevresi boş bırakılmış kesitler çok kötü görünüyor.
 • Bir de iş güvenliği için çapı 14 mm ve daha az olan düşey donatıların ucuna mutlaka kanca kıvırın. İşçiler üstüne düşüp ölmesinler.

İğneyle kuyu kazanlar derneğine hoşgeldiniz. Kolaylıklar dilerim.
 • Paylaş
1

Muhammed, İğneyle kuyu kazanlar derneğine hoşgeldiniz. eyvallah

Üstyapı (konut, okul, hastane... ) projelerde, yani özellikle mimar ve diğer mühendislerle koordinasyonun yoğun olduğu projelerde;
 • Avan proje üzerinde tasarlanmış olan taşıyıcı sistemin (evet mimar da taşıyıcı sistem tasarlar, çünkü dersini almıştır. Sizin kadar olmasa da kolonun 25 cm den dar olmaması gerektiğini, perde diye adlandırılması için 7/1 oranını, ... vb noktaları bilir.) mimarla beraber detaylı bir şekilde tartışılması gerekir. Uygulama projesi aşamasına geçildiğinde tüm disiplinleri etkileyecek revizyon ihtimalleri azaltılmış olur.
 • Asansör, mekanik ve eletrik şaftlarının doğru olması için mekanik ve elektrik projelerinin doğru irdelenmesi ve gerekiyorsa ilgili mühendislerden güncel bilgileri toplamak gerekir. Özellikle asansör kuyu dibi kotu bina trafiğine ve asansör tipi, modeline göre değişkenlik gösterdiği için bina temel planını fazlasıyla etkiler.
 • Mimari projedeki cephe elemanlarının, duvar kalınlıklarının ve materyallerinin, bina içerisindeki kullanılacak sabit tefrişat ağırlıklarının statik hesap aşamasında dikkate alınması gerektiği unutulmamalıdır.
 • Asmatavan kotu-kiriş kotu ilişkisine dikkat edilmelidir. İki kot arasındaki boşluktan havalandırma kanallarının, elektrik tavaların geçebileceği unutulmamalıdır. Her asmatavan kotu sizin kirişiniz derin çıkıyor diye değişmek zorunda değildir.
 • Taşıyıcı sistemlerin maliyetleri hakkında kabaca bir fikre sahip olunması faydalıdır. Mühendis, müşterisine para kazandırdığı sürece para kazanır.
 • Proje zamanında teslim edilmelidir. Yapılan çalışmanın bir ekip çalışması olduğunu, alınan her kararın yapılan her değişikliğin diğer projeleri de etkileyebileceği unutulmamalıdır.
 • En iyi mimar ölü mimar değildir. Dikkat edilmelidir... :)
Mimar gözüyle statik projeye bakış açısı da aşağı yukarı bu kadar oluyor sanırım.
 • Paylaş
5

Şaman, Her asmatavan kotu sizin kirişiniz derin çıkıyor diye değişmek zorunda değildir. :)

Rasih Uğur Uyanık, Sizin o kiriş, bizim değil .. :)

Şaman, Ah ah, ben sehpayı üzerine basa basa sonradan orada çalışacak ince yapıcı mimara problem çıkmasın diye yazmıştım... Bu mu iyi niyetimin karşılığı :) Kiriş ise hepimizin, mimar boyutlandırır demişsiniz, mimar boyutlandırır fiyatını çıkartır, kiriş yüksek çıkar binanın tamamının metrelerce kalkması gerekir çünkü o kiriş her katta vardır, kabak mühendise patlar. Bir de bu açıdan bakmalı. :) Yanlış anlamayın mimara ihtiyaç duyulduğunu ben biliyorum, mimar olmasa 6*6*3 yarım küp odalarda yaşardık :)

Rasih Uğur Uyanık, Bu yorumdan mütevellit ilk maddem mimar ile koordinasyondur sayın şefim. :). Binanın sahadan önce kağıt üzerinde inşaa edilen bir şey olduğunu bir anlayabilsek, kabak kimsenin başına patlamayacak da, hayırlısı bahalım. Mimar mühendis elele, gelecek güzel günlere sayın @chamacon

Şaman, Üstadım sorun ne sizde, ne de bizde. Hesabı çıkmadan boyutlandıma zorunluluğunda aslında. Kafadan beş on santim fazladan kiriş yüksekliği atsan toplam yükseklik de artacağından fiyat bayağı artar, hatta belik de bir kat eksik yapma zorunluluğu doğar, ağlar idare :) Bu sefer mimarın ince yapısına girerler. Bence bilinçli idarelerle bu iş çözülür. Kaç kirişi karot kesip yuvarlak havalandırma soktuğumu ben biliyorum :) Yurtdışında da farklı yürümüyor ama üstat merak etme. Mesele kavga etmeden projeyi bitirmek :) Güzel temenninize bilmukabele diyorum sayın üstadım.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

914 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları