Bilmek istediğin her şeye ulaş

Statik web sayfamın olduğu siteye ilgi çekmek için blog.xyz.net isimli subdomain açtım. Yararları ve zararları hakkında bilgi verebilir misiniz? Sizce doğru yaptım mı?

Avantajları ve dezavantajları olan bir durum.
blog.site.com başka bir domain dir. Yani blog.site.com dan site.com a verdiğiniz link bir dış link olur. Ancak blog.site.com yeterince güçlü ise bu işe yarar. Nasılki hiç bir linki olmayan sosyal bir bilinirliği vs vs olmayan çöp bir siteden link aldığınızda işe yaramıyorsa buda yaramaz.
Varsayalım blog.site.com da güzel yazılar yazdınız ve paylaşıldı/linklendi felan. Bunun site.com a etkisi minimumdur. Çünkü o başka bir domain :)

Yani aslında 2 farklı siteniz var. blog.site.com ve site.com İkisine de farklı promosyon/linkleme/sosyal vs çalışması yapmanız gerekecek.

Eğer blog.site.com kullanmak isterseniz IP sini farklı yapmanızı öneririm. Ki site.com vereceğiniz linklerden daha iyi faydalanabilsin.

Ama diğer yandan site.com/blog/ şeklinde yaparsanız alt kategori olur ve doğru şekilde iç linkleme yaptıysanız site.com/blog/vs-vs-vs URL sine gelen linkler sitenin tümüne yararlı olur :)
  • Paylaş
1

Musa Çetiner, Aslında ben de site/blog şeklinde yapmayı düşünüyordum fakat esas sitenin amacı farklı blog sitesinin amacı farklı. Konular aynı bu arada gitar ve müzik. Belki incelemek istersiniz.

gitaregitim.net

Amatör bir ruhla yaptığımı göz önünde bulundurun bu arada :)

Blog için de uygun bir tema arıyorum şu aralar.

Teşekkür ederim.

blog.siteismi.com şeklinde yapmanız iyi olmuş. Google ayrı bir site olarak görüyor bu tür oluşturulan subdomainleri.

Hayırlı olsun. Bol hitli günler.
  • Paylaş
1

Musa Çetiner, Cevap için teşekkür ederim. Soruyu yazdıktan sonra sitemle ilgili önemli 2 kelimeyi google'da arattım, eskiden son sayfalarda görünen statik sayfa şimdi 2. sayfada görünüyor. Blog sayfasına yazdığım yazıların faydası olduğu anlamına geliyor sanırım.

siteismi.com/blog yapmak her zaman siteyi daha güçlü yapar. Sitenin statikliğini de bozarak indexlenme aralıklarını azaltır ve seni Google üzerinde daha iyi bir noktaya taşıyabilir. Deneyimlerime dayanarak bunları söyleyebilirim.
  • Paylaş
3

Musa Çetiner, Peki şöyle bir soru sorsam. Varolan statik web sayfasını bozmadan siteismi/blog yapıp, blog olarak da wordpress kullansam sorun olur mu? Yoksa bütün site wordpress mi olmalı?

Emir Şenyer, Sorun olmaz. Ama günceli yakalamak açısından sitenin tamamen wordpress olması siteye artı katar. @casoom

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

186 Görüntülenme3 Takipçi3 Yanıt