Bilmek istediğin her şeye ulaş

Steve Jobs'ın hayatıyla ilgili neler biliyorsunuz?

 • Steve Jobs, 24 Şubat 1955 yılında Suriye asıllı bir babanın ve Amerikan bir annenin oğludur ancak yetimhaneye verilmiştir. Daha sonra evlatlık edinilmiştir.
 • Çocukluk döneminde çok hiperaktif olmuş ve okul yıllarında akıllı ve çok soru soran biri olmuştur. Zeki olduğu için sınıf atlamıştır.
 • Arkadaşlarıyla elektronik aletleri inceleyip proje geliştirmek için uğraş veren bir çocuk olmuştur.
 • Evlatlık verildiği ailenin maddi durumumun çok iyi olmaması ve ailesinin tüm bütçesini üniversiteye vermesi nedeniyle üniversiteye gitmekten vazgeçmiştir. Bir an önce iş hayatına atılıp para kazanması gerektiğini düşünmüştür.
 • Steve Wozniak kader arkadaşı olmuştur. Birlikte çalışmaya başlamışlar. İlk üretimleri de Apple adında bir masaüstü bilgisayarı olmuştur.
Steve Jobs

 • Bilgisayarın üretimi ve programlama gibi kısımlarıyla Steve Wozniak ilgilenirken, satış pazarlama çalışmalarını Steve Jobs yürütmüştür.
 • Çok satan bu bilgisayar sayesinde epey bir üne kavuşan Apple şirketi 1980 yılında şirketini büyütmeye başladı. IBM’inde, aynı zamanda benzer özelliklere sahip bir PC’yi piyasaya sürmesiyle, apple satışları düşmeye başladı. Şirketi kurtarmak için profesyonel bir yönetici alındı ancak Jobs ile fikir ayrılıkları yaşanmaya başlandı. Bunun üzerine Jobs kendi kurduğu şirketinden atıldı. Bunun üzerine hırslanan Jobs NeXT adından bir bilgisayar şirketi kurup tekrar başarı sağladı. Apple bu başarıya ilgisiz kalmadı ve tekrardan Jobs'un yeni şirketini aldı.
 • 2000'li yıllardan itibaren günümüzün en önemli teknolojik aletlerinin başında gelen iPod, iPhone, ve iPad'lerle Apple devasa bir marka haline gelmiş oldu.
 • Piyasaya çıkacak her Apple ürününün ilk tanıtımını yapan Steve Jobs yapmıştır.
 • Ancak yakalandığı pankreas kanseri nedeniyle 5 Ekim 2011 yılında hayatını kaybetmiştir.
 • Apple'ın logosu da kalitesi kadar çok konuşulan bir konu olmuştur. Logonun ortaya çıkışı; Meyve diyetinde olan Jobs çiftliğinden geri dönerken bu fikri benimsemiştir. Logo kirazla karıştırılmaması için ısırık imgesi kullanılmıştır.
Steve Jobs
 • Paylaş
Steve Jobs Apple’ın kurucusu, kimilerine göre Microsoft’un kendisinden ilham aldığı kişi.

Steve Jobs hem mühendislik anlamında çok yetenekliydi hem de tasarım,
görsellik alanında da çok başarılıydı. Bu ikisinin üzerine de pazarlama
yeteneğini ekleyin işte size dünyaya damgasını vurmuş bir iş adamı.

Steve Jobs‘un geliştirdiği Apple sıradan bir teknoloji markası değil artık, bir tutku ve bir moda eşyası Apple.

Çok sayıda hayrana ve fana sahip, takım tutar gibi Apple’ı destekleyen büyük bir kitle var, bu da Steve Jobs’un başarısı kuşkusuz.


Steve Jobs Apple’ın kurucu ortağı ve CEO’suydu. Steve Jobs başarılı bir lider olsa da yönetim kurulundaki anlaşmazlıktan dolayı kendi kurduğu şirketin yönetim kurulu başkanlığından uzaklaştırılmıştır.

Steve Jobs Apple’dan ayrıldıktan sonra Pixar animasyon stüdyolarında çalışmalarına devam etmiştir.

Bu süreçte evleneceği kadınla tanışır, Jobs bu bakımdan Apple’dan uzaklaştırılmasını kendisi için bir şans olarak kabul eder.


Steve Jobs uzunca bir süre sağlık sorunları yaşar ve 5 Ekim 2011′de
vefat eder.

Steve Jobs tasarıma verdiği önemle çalışmalarıyla teknoloji severler arasında büyük bir hayran kitlesi kazanmıştır.

Ölümü bütün dünyada hüzünle karşılanmış ve Steve Jobs’un hayatını
düşüncelerini çalışma prensiplerini anlatan eserler verilmiştir.

Steve Jobs gençlere verdiği öğütlerin en başında; sürekli bilgiye öğrenmeye aç olmanızı, sadece bilgili kabul etmek yerine budala olduğunuzu düşünerek daha çok öğrenmeye kendinizi teşvik etmelisiniz demiştir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1128 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları