Bilmek istediğin her şeye ulaş

Stoacılık nedir?

İnsan için '' mutluluk haddini aşarsa azap olur'' un, uzun uzun anlatılıp tek kelimeye indirilmiş haline, stoacılık denir(denebilir).
  • Paylaş
Stoacılık bir felsefi akımdır bu düşünceye mensup kişiler kendilerini dünya vatandaşı olarak kabul ederler. Onlara göre mutlu olmamız için gereken her şey doğada mevcuttur ve mutluluğun dış koşullara bağlı olmadığı önermesini geliştirmişlerdir..
  • Paylaş
Eski Yunan ve Roma'da, insanların duygularını kontrol etmede yetkin hale gelmelerinin gerekli olduğunu benimseyen bir düşünce akımıdır. Aynı zamanda kimsenin kendisine ilişkin tüm olayları kontrol edemeyeceğini de kabul eder. İdeal hayatı ve mutluluğu yaşayan insanların başlarına iyi ya da kötü ne gelirse gelsin, bundan etkilenmeyen insanlar olduğuna inanır.

Zenon'a göre temeli erdemden kaynaklanır.
  • Paylaş
Bu felsefenin temel Ne kadar az istersen o kadar mutlu olursun düşüncesine dayanır. Stoacılara göre ahlakın temel ilkesi doğaya uygun yaşamaktır. İnsanlar kendi hayatlarına son vermek istediklerinde bunu yapmaları günah değildir. Zaten Zenon hayatına bu şekilde son vermiştir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

959 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt