Bilmek istediğin her şeye ulaş

Stratejik savunma girişimi (yıldız savaşları) nedir? Soğuk savaşa etkileri neler olmuştur?

Stratejik savunma girişimi 1980'li yıllarda o zamanki ABD başkanı Ronald Reagan tarafından tasarlanan bir askeri projedir.Proje Amerikan uydularının SSCB'nin balistik füzelerini topraklarına ulaşmadan tespit edip lazer ışınları yardımıyla havada yakılmaları ile ilgilidir.
Bu proje hayata geçirilmedi çünkü zaten ekonomisi çökmüş olan SSCB'nin kaldıramayacağı kadar büyük bir olaydı.Projeden sonra iki ülke arasında antlaşmalar imzalandı ve soğuk savaşın bitme sürecine girildi.
  • Paylaş
ABD'de yayınlanan Popular Science Dergisi'nin haberine göre, 1.6 milyar dolar tutarındaki havadan ateşlenebilecek lazer silahı 'Airborne Laser'' (ABL) projesi öngörüldüğü şekilde gelecek yılın sonunda ya da 2005'in başında tamamlandığında, Amerikan Hava Kuvvetleri müthiş bir silaha kavuşacak. ABD Füze Savunma Dairesi tarafından yürütülen lazer silahı projesinin son ve en önemli aşamasına girdiğini yazan dergi, Amerikan Northrop Grumman Space Technology şirketince geliştirilen yüksek enerjili 'kimyasal oksijen-iyodin lazerin'' bir süre önce yerden havaya başarılı bir şekilde ateşlendiğini yazdı. Bunun ardından, lazeri ateşleyecek yaklaşık 6 ton ağırlığındaki taretin, aerodinamik test için dev bir Boeing 747 Jumbo Jet'in burnuna yerleştirildiğini ve uçuşların da başarılı olduğunu belirten dergi, son aşamada lazer silahının bu yaz uçağa yerleştirilmesi ve havadan ilk lazer ateşinin açılmasının planlandığını yazdı. Şimdiye kadar göz ameliyatlarında ya da kara tahtada istenilen bir şeyi göstermek için kullanılan lazer, bundan böyle güçlü bir silah haline dönüşerek, uluslararası kurallara uymayan ülkeler ya da terörist gruplar tarafından ortaya konulan Scud füzeleri örneği, balistik füze tehlikesini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Projeye göre, keşif uydusundan yerden havaya balistik füze fırlatıldığı bilgisini alan ABL ile donatılmış uçak, önce füzenin menzilini saptamak, ardından da füzenin özelliğini ve boyutlarını belirleyebilmek için birer zayıf lazer ışını gönderiyor. Bundan sonra uçağın içinde 6 adet minibüs büyüklüğündeki modülün sağladığı yüksek güçlü lazer demetiyle balistik füze 2-3 saniye içinde havada imha ediliyor. Kaynak: Soğuk Savaş
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1401 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt