Bilmek istediğin her şeye ulaş

Stres nasıl tedavi edilmelidir?

Stres bir hastalık değildir. Bu sebeple "stres tedivisi" demek çok doğru olmaz. Stres vücudumuzun tehlikeli olarak yorumladığı bir durum karşısında verdiği "normal" bir tepkidir. Bu tepki olmasaydı bizler de hayatta kalamazdık.

Sağlıksız olan neyin, nelerin stres verici olarak algılandığıdır. Örneğin, bir işin yetişmemesi hayati bir önem taşımazken vücut onu hayati tehlike gibi algılayıp aynı tepkiyi verir.

Stres ile başa çıkma dediğimizde iki ana müdahale grubundan bahsedebiliriz.

 1. Mevcut setresi kontrol etmek için yapılacak müdahaleler: Bunlar, öncelikle stres tepkisi verdiğimizi fark etmemizle başlar. Ardından hem düşünce ve iç konuşma hem de nefes gibi fiziksel tepkiler ile vücudumuza "Ölümcül bir durum yok, sakin ol! " demeyi öğreniriz.
 2. Hangi durumların bizi strese soktuğu ile ilgili çalışma: Bu noktada düşüncelerimiz ile ilgili çalışırız. Olay karşısında ne düşündüğümüz bizim o olaylara vereceğimiz tepkiyi belirler. Bazı düşünceler o olayı stres olarak algılamamıza sebep olur. İşte bu düşünceleri bulup değiştirmek neyin bizi strese sokacağını da değiştirmek anlamına gelir.
motive.rehberimtv.com/#stres_yonetimi_n…adresinde konu ile ilgili birkaç videom mevcut.
 • Paylaş
Stresi gidermenin pek çok yolu vardır. Ancak beslenme stresi oldukça etkiler. Örneğin kuru baklagiller, arpa, acı biber, kuru yemişler, bitter çikolata ve kivinin strese iyi geldiği kanıtlanmıştır.
 • Paylaş
Stres, hayatımızın kaçınılmaz bir parçasıdır. Stressiz bir yaşam düşünülemez, çünkü hem stres yaratan bir çok şeyi hayatımızdan çıkarmak her zaman mümkün değildir, hem de stres yaratan durumlar kimi zaman başarı ve motivasyon gereklidir. Bir şeyi başarmak için gerekli olan motivasyonu bize stres sağlayabailir, hiç stres olmazsa o işi ciddiye almayabilir, boşverebiliriz, böylece yeterince çaba da sarfetmeyiz. Oysa bir miktar stres bizi başarmak için harekete geçirir ve çaba göstermemizi sağlar. Yani stresi tamamen yok etmek mümkün olmamakla beraber, gerekli de değildir. Amaç, stresle başa çıkma yollarını öğrenmek ve stresi hayatımızı olumsuz etkilemeyecek bir düzeye indirebilmek yani kontrol edebilmek olmalıdır. Bu nedenle, kişinin stres yaratan koşulların değişmesini beklemek veya o stresörün hayatından çıkmasını beklemek yerine, stresle başa çıkma yollarını öğrenmesi gerekir.

Stres ile başa çıkmada ilk adım stres anındaki gerginliğin ve tepkimizin farkına varmak ve düşüncelerimizi yeniden çerçevelendirmektir. Düşüncelerimiz ve olayları yorumlayış tarzımız strese neden olabilir, bu nedenle öncelikle abartılmış düşünce kalıplarını farketmek ve düşüncelerimizin ne kadar gerçekçi olduğunu değerlendirmek gerekir. Olayı algılama şeklimiz değiştiğinde, stres de azalacaktır.

Stresi azaltmak için yapılabilecek diğer şeyler şöyle sıralanabilir:
 • Bulunulan ortam yeniden düzenlenmelidir.
 • Sosyal destekler güçlendirilmelidir.
 • Üzüntü ve kaygı yaratan durumları hatırlatan ortamlardan kaçınmaya çalışılmalıdır.
 • Zamanı iyi kullanmayı öğrenmelidir
 • Alternatif çözümler üretilmelidir
 • Amaçları saptama ve amaca yönelik hareket etmeye çalışılmalıdır
 • Beslenmede öğünlere dikkat edilmeli ve öğün atlanmamalıdır.
 • Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.
 • Uyku saatlerine özen gösterilmelidir.
 • Fiziksel egzersiz yapılmalıdır.
 • Paylaş
Kahve. Her strese girdiğinde kahve tüket
 • Paylaş
1

Fehmi Demir, Faydası olur mu ki

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

659 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları