Bilmek istediğin her şeye ulaş

Stresin ve psikolojik sorunların neden olabileceği fiziksel hastalıklar nelerdir?

                    Stres
  • Yapılan araştırmaya göre stres ve psikolojik sorunlar bayanlarda uykusuzluğa erkeklerde ise tam tersi daha çok uyumaya sebep olduğunu söylüyorlar..
  • Stres altındayken salgılanan hormonlar,kan damarlarınızın daralmasına yani yetersiz kan dolaşımana sebep olur.Bunun da cilde etkisi büyüktür.(Kuru ve pul pul dökülme)
  • Bağışıklık sisteminizi zayıflatır..
  • Baş ağrısı,migren,kalp çarpıntısı,astım ,yüksek tansiyon ,saç dökülmesi gibi sorunlar çıkarabiliyor..

  • Paylaş

Stres tepkisi vücudun işleyişini tamamen etkiler. Kaçmak veya savaşmak için gerekli olmayan organlara kan ve dolayısıyla oksijen gönderimi azalır. Bu tepki uzun sürerse ve sık olursa söz konusu organlar (sindirim sistemi gibi) olumsuz etkilenecektir. Diğer taraftan kaslar, kalp ve savaşmak için hayati önem taşıyan organlar da sürekli olarak aşırı bir yoğunlukla çalışacaklarından stres onalrı da olumsuz etkiler. Vücudun zayıf olan yerleri ilk çöken yerler olur ve hastalıklar ilk olarak buralardan çıkar. Bu sebeple diyebiliriz ki direkt olarak sebebiyet vermese bile stres pek çok hastalığı tetikler. Daha sıklıkla ortaya çıkarttığı rahatsızlıklar zaten diğer cevaplarda belirtilmiş, ancak yukarda anlattığım sebeplerden dolayı liste bundan daha uzun olabilir. Örneğin kanser hastaları için moralin önemli olduğunun söylenmesinin sebebi de budur.

  • Paylaş
Sindirim sistemi rahatsızlıklar, baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, nefes darlığı, tansiyonun yükselmesi, boşaltım sistemi rahatsızlıkları stres kaynaklı ortaya çıkabilen fiziksel rahatsızlıklardır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1931 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt