Bilmek istediğin her şeye ulaş

Strong Analytical Skills ne demektir?

Birçok iş başvurusunda bunu görüyorum, güçlü analitik yetenekler. Bu nedir, kastedilen nedir? Kişide var olup olmadığı nasıl anlaşılır, nasıl ölçülür? Geliştirmek için ne yapılabilir?Düzenle
İşverenler çalışanlarında sadece bir özellik olsun istemezler. "Karşılaştığı sorunlara hızlı ve mantıklı çözüm üretebilen", " İletişim becerileri kuvvetli", "Takım çalışmasına yatkın", "Sorumluluk alabilen" gibi işverene daha çok para kazandıracak becerilerin de kişilerde olmalarını bekler. Kısaca " analitik düşünce becerisine sahip" başlığı altında toplanan özellikteki kişilerin işe girme şansları diğerlerine göre daha fazladır.
Kişide var olup olmadığı çeşitli iş görüşmesi teknikleri ile ölçülebilir. Bunlardan başlıcaları şöyledir:
Role Play: Kişiye verilecek örnek bir senaryo doğrultusunda, nasıl davranışlarda bulunacağı ölçülür.
Baskılı Görüşme: Amacı, kişinin beklenmeyen bir durumda nasıl davrandığını, dengesini nasıl koruduğunu, kendini nasıl kontrol ettiğini ve uyum sağlama yeteneğini ölçmektir. Hatta bazı görüşmelerde, görüşmeyi yapan kişi, sizi sinirlendirici, kırıcı şekilde de konuşabilir. Bu tamamen sizin bu durumda nasıl davranacağınızı ölçme amacıyla yapılan bir konuşmadır.
Analitik düşünme becerilerinizi geliştirmek için bol bol beyin cimnastiği, bol bol iletişim kurma, insanlara kendinizi ifade etmeye çalışma egzersizleri yapabilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

831 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt