Bilmek istediğin her şeye ulaş

2.sınıf inşaat mühendisliği öğrencisiyim, Microsoft Office programları ve Autocad 2013 biliyorum ve geleceğime yatırım yapmak istiyorum. Rusya veya Arabistan'da çalışmak için neler yapmam gereklidir?

1-başka hangi programları bilmem beni avantajlı yapar? 2-nasıl bir strateji önerebilirsiniz? 3-rusça ve arapça öğrenmeye başlamam sizce boş bir çaba mıdır? 4-rusya veya arabistanda çalışma koşulları nasıldır? 5-mezun olunca yurtdışında iş bulmak için nerelere başvurmalıyım? 6-hangi yayınları takip etmeli,neler okumalı ve izlemeliyim?Düzenle
Bir inşaat mühendisine gereken programlar burada listelenmiş vaziyette:

Rusça ve Arapça bilmek özellikle Rus kodu Snip'i okuyup anlayabilmek ve Rus ve Arap idareler, müşavirler, partnerlerle anlaşabilme açısından çok yararlı olur. Yabancı dil olarak yine de İngilizce hangi ülkede çalışırsanız çalışın gerekecek, işinize yarayacak ve genellikle de yetecektir.

Rusya'da çalışma koşulları oldukça iyidir, yüklü para kazanırsınız, ortalık buz gibidir ama ülke de çok pahalıdır, evde oturup biriktirirseniz iki seneye kalmaz bir ev sahibi olursunuz. Arabistan'da da maaşlar iyiymiş, koşullar konusunda içki içilememesi dışında pek bilgim yok.

İş bulmak için Yüksel Proje, Enka gibi büyük firmalara başvurabileceğinizin yanı sıra okulunuzda asılan ilanları takip edebilirsiniz. Ayrıca kariyer.net, yenibiris.com sitelerinde de yurtdışı işlerini rahatça bulabilirsiniz. Merak etmeyin yurtdışında çalışmaya talip olursanız kesinlikle işsiz kalmazsınız.

Ben, işimden dolayı boş vaktimde AASHTO LRFD 2007 veya 2010 okuyorum, yani öyle gerçek boş vaktimde değil ama toplantılarda işsiz oturmak zorunda kaldığım durumlarda. Aslında mimarlığın aksine mühendislik için fazlaca takip edilmesi gereken yayın da yok. Zaten mezun olduktan sonra mühendisliğin hangi dalında çalışmak istediğinize karar vereceksiniz. Ben mesela 3. Sınıfı bitirdiğimde statiker olmak istediğimi biliyordum ve 4. Sınıfı alabildiğim kadar yapı dersi alarak geçirdim ama statikerliğin de bir çok dalı var, ben köprücü oldum sonunda. Statikte bile bina mı, baraj mı, gökdelen mi, köprü mü, hatta güçlendirme mi, çelik mi, betonarme mi vb. yapacağınızı seçmeniz gerekiyor ileriki zamanlarda. Daha bir yığın dalı da var inşaat mühendisliğinin; yol yapabilirsiniz, metraj hakediş mühendisi olabilirsiniz, iş programı yapıyor olabilirsiniz ya da şantiyeci olursunuz. Yine de mesleğinizle ilgili yayınlar okumak istiyorsanız siz de AASHTO, ACI, Türk Deprem Şartnamesi, TS500, TS648, TS498 gibi standartları okuyabilirsiniz.

Stajlarda da yapmak istediğiniz dalda yerler arayın, mümkün mertebe küçük firmalar bulun ki oradaki mühendisler size bir şeyler öğretebilsinler. Merak en önemlisi sanırım, hiçbir mühendis meraklı bir müstakbel meslektaşı karşısında sert kalamaz. Öğrenmek isterseniz o birer aylık stajlarda bile bir çok şey öğrenebilirsiniz.

Okul bitince iki sene kadar piyasada tecrübe edindikten sonra kendi firmanızı kurabilirsiniz. Eğer projeci olursanız hemen hemen sıfır sermayeyle şirketinizi kurabiliyorsunuz. Ya da herhangi bir firmada yükselip küçümsenmeyecek paralar kazanabilirsiniz.

Başarılar dilerim.
  • Paylaş
Önce okulunu bitirmeli ve staj yapmalısın. İyi bir firmada bunu yaparsan senin geleceğin için çok avantajlı olacağını düşünüyorum. Dil bilmen her zaman senin avantajın olur, ne kadar ya da ne bildiğinin bir önemi yok, olabildiğince öğrenmelisin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

786 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt