Bilmek istediğin her şeye ulaş

Su altında fotoğraf çekmek için bilmemiz gerekenler nelerdir?

Su altı fotoğrafçılığı prensipleri açısından su altında veya karada yapılmasında temelde fazla bir fark yoktur. Fakat fotoğrafın çekim kalitesinde çok önemli rol oynayan ışığın karadaki etkinliği ile su altındaki etkinliği arasındaki farkı su altı fotoğrafçılığında özel çekim tekniği ve ekipmanlarının kullanımını zorunlu kılmaktadır.

Sualtı Fotoğrafçılığı

Sualtı fotoğrafçılığındaki zorlukları özetlemek gerekirse bunun en uygun ifadesi “sınırlılıklar” olacaktır. Örnek olarak doğal ışığın ve çekim görüş alanının sınırlı olması ve de su derinliği fazlalaştıkça bu sınırlamanın daha çok artması, kullanılacak olan çekim ekipmanların ve de su altındaki zamanın sınırlı olması belli başlı zorluklardır.

Su altı eğitimi ve güvenliği, su altında kamerayı elimize almadan önce üzerinde önemle durulması ve eğitiminin alınması zorunlu konulardır. Dalışa vücutça uygunluğun belirlenmesi için, sağlık kontrolünden geçmeden, dalış eğitimi almadan, su altındaki riskleri iyice öğrenmeden, ilk yardım kursu görmeden su altı fotoğrafçılığına soyunmak veya girişimde bulunmak insanın hayatıyla kumar oynamasıdır.

Bu konuda üreticilerin su altı çekimleri için sunduğu farklı alternatifler olmasına rağmen bunları temel olarak iki kategori de toplamak mümkündür:
 1. Sualtı kameraları (Underwater/Waterproof camera) bu kategoride Bonica, Sea&Sea, ve Reefmaster vb. gibi markaları kısaca saymak mümkündür.
 2. Su altı koruyucu kılıf ile kullanılması gereken normal kameralar encased cameras used in a housing bu kategoride Sony, Fuji, Olympus, Canon, vb. gibi markalar örnek olarak verilebilir. (Bu firmalar kendi ürettiği ürünleri için su altı kılıf alternatifleri sunmaktadır.)

Ayrıca mevcut bir kameraya ısmarlama kılıf (housing) yaptırmak mümkündür. Ikelite ve Gates benzeri firmalar kameranıza göre özel Kılıf üretimi yapmaktadırlar, fakat biraz fiyat farkını göze alırsanız.Sualtı FotoğrafçılığıSualtı FotoğrafçılığıSualtı Fotoğrafçılığı

Su geçirmez kamera veya kılıf seçerken dikkat etmemiz gereken önemli unsurlar şöyledir:
 1. Çekimlerinizi en çok ne kadar derinlikte yapmayı planlıyorsunuz? Çünkü Piyasadaki mevcut olan su geçirmez kameralar ve yukarıda örneğini verdiğimiz Sony, Fuji gibi firmalar kendi kameraları için ürettikleri kılıflar ile maksimum 35-45 metre derinliklere kadar yapılacak dalışlar için uygundur. Bu derinliklerin altı için özel kılıflar gerekecektir.
 2. Su altındaki çekimlerde beyaz renk denge ayarları çok önemlidir. Seçmeye karar verdiğimiz kameranın otomatik beyaz renk denge ayarlarının yanında manuel olarak ayarlamaya da imkan vermesi dikkat edilmesi gereken husustur.
 3. Makinamızın optik yakınlaştırma (zoom) özelliğinin olması. (Dijital zoom yapan kameraların yakınlaştırma özelliği su altında fazla etkili değildir.)
 4. Makinamızın lens ayarlarının hem otomatik hem de manuel yapılabilir olması.
 5. Kameranın tüm ayarlarının kılıf (housing) üzerinden yapılabiliyor olması.
 6. Kullanacağınız dijital DSLR kameranın LCD ekranının çektiğiniz resimleri su altında kontrol etmek için mümkün olduğunca büyük olmasında fayda var, çünkü belki aynı kareyi bir daha çekmeniz mümkün olmayacaktır.
Su altı harici flaş
Su altında doğal ışık kaynağının yetersiz kaldığı durumlarda flaş gereklidir. Genelde su altında çekilen fotoğrafların büyük bir bölümünde flaş kullanıldığı için flaşın nasıl kullanılacağı ve özeliklerinin iyi bilinmesi önemlidir. Günümüzün en çok kullanılan flaşlar genelde TTL (Through The Lens) ve normal flaşlardır.
 • TTL Flaşlar: Bu tipte olan flaşlar ışığı elektronik olarak algılama prensibi ile çalışırlar. TTL flaşlı olan sistemler, algılayıcı sayesinde flaşın ışık şiddetini ayarlayarak doğru pozlandırmasını sağlar. Fotoğraf çekimi yapılmadan önce optik vizörün içinde bulunan ışık ile doğru pozlandırmanın yapılıp yapılmadığı gözlemlenir. TTL flaşların kullanımı gayet kolaydır, ancak TTL flaş sistemleri her makine ile uyumlu kullanılamayabilir.
 • Normal Flaşlar: TTL özellikli olan flaşlara oranla daha ucuzdurlar. Çoğunlukla her makine ile kullanılırlar. Normal özellikte olan flaşların kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise fotoğraf makinesinin diyafram ve enstantane ayarının doğru olarak yapılmasıdır.
Su altında gerek TTL flaş gerekse normal flaşın kullanılmasında, su içindeki kırılma ve yansıma dikkate alınarak çekimini yapacağınız konuya Flaş ortalama 45 derece açıyla bakmalıdır. Çünkü bu açı ile yapılan çekimlerde plankton patlaması, objeden ışığın yansıması veya objenin arkada kalan bölgesinin karanlık çıkması da böylece önlenmiş olur.

Renk Dengesi
Su altında ve karada çekilen fotoğraflar arasındaki belirgin farklar en dikkat edilmesi gerekeni renk konusudur. Işık su altındaki çekimlerimizde oldukça önemlidir derine indikçe azalır Bu durum ise çektiğimiz fotoğrafların resim kalitesini önemli ölçüde etkiler. Çekeceğimiz objeye olabildiğince yakın ve su yüzeyine yakın olmamız ışık kontrolü ve su içindeki partiküllerin araya girmemesi için önemlidir. Dalış planlarının güneşin daha yoğun olduğu öğle saatlerine alınması daha uygundur. Her derinlikte gerçek ve canlı renklerde resimler çekmek istiyorsak, ek ışık kaynağına veya kameranın flaşı dışında ayrıca daha güçlü flaş veya flaşlara ihtiyaç vardır. Diğer bir alternatif seçenek ise dijital kameranızın beyaz renk denge ayarlarının uygun ölçülerde olmasını sağlamaktır.

Karlanma Olgusu
Eğer kameranın kendi flaşını kullanıyorsak ve resmini çekeceğiniz hedef ile aranızdaki mesafede çok kısa değilse flaştan yayılan ışığın resimlenen karenin etrafındaki plankton, kum, partikül vb. gibi tanecikleri flaş ışığının direk yansıması olarak resmimiz de çıkacaktır. Bu da resmimizde karlanma olgusu diye adlandırılan durumu meydana getirir. Bunu önlemenin yolu flaşı objektiften mümkün olduğunca uzaklaştırmaktır. Kısaca su altında flaş ile fotoğraf çekerken bir daha aynı kareyi çekmemiz çok zor olduğu için, bunlara önemle dikkat etmemiz gerekir .
 • Paylaş
Sualtında güzel kareler yakalamak istiyorsanız, dengenizin çok iyi olması gerekir. Ayrıca kesinlikle bir ışık kaynağınız olmalı. Unutmayın suyun ışığı soğurmasından dolayı aşağıya doğru inildikçe renkler kaybolur.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

934 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt