Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şu an Matlab ve Autocad öğrenmekteyim. C, Java gibi programları da öğrenmek zorunda mıyım? Yoksa Matlab yeterli midir bir mühendise?

Bahsettiklerinizin kullanım amaçları tamamen farklıdır. Öncelikler hangi işi yapacağınıza karar vermelisiniz. Ondan sonra amacınıza uygun aracı veya dili kullanabilirsiniz. MATLAB, (Matrix Laboratory) sayısal hesaplama ve dördüncü nesil programlama, teknik hesaplamalar ve matematiksel problemlerin çözümü ve analizi için tasarlanmış bir yazılım geliştirme aracıdır.

AutoCAD, Autodesk firması tarafından üretilip geliştirilen, tasarım ve çizimlerin bilgisayar ortamında yapılmasını sağlayan ve halen 80 ülkede 17 dilde versiyonları bulunan ve bir Computer Aidet Draffing and Desing(Bilgisayar Destekli Teknik Çizim ve Tasarım) paketidir.
C ve Java ise yazılım geliştirmek için kullanabileceğiniz programlama dilleridir.

Sadece Matlab bilerek mühendis olamazsınız. Kendi alanınızda ihtiyaç duyacağınız diğer yeteneklere ve bilgiye de sahip olmalısınız. Yazılım mühendisi adayı olarak kendimden örnek vercek olursam, ilk başta teorik olarak yazılım mühendisliği konularında bilgim olmalı. Örnek olarak, yazılım mimarisi, oop analiz ve tasarım, yazılım testleri... Daha sonrada teorik bilgimi pratiğe dökmek için yazılım dillerinden ihtiyaçlarıma cevap verebilecek olanları bilmem gerekir. C/C++, Java, PHP, Javascript gibi. Artık teorik bilgimi uygulamak için bildiğim yazılım dillerini kullanabilirim.
Size önerim kendi alanızı araştırarak size lazım olan bilgi ve araçları daha yakından tanımanız. Bu sayede iyi bir mühendis olacağınızdan şüpheniz olmasın.

Kaynak: autocad.nedir.com/#ixzz2oıtf49t2

Kaynak: matlab.nedir.com/#ixzz2oıt4nwqa
  • Paylaş
Halen derslerine girdiğim, sevdiğim ve bilgisine kesinlikle güvendiğim hocamın şu sözünü söylemek istiyorum.

"C bilmeyen bir mühendis olmaz. Aynı zaman da Pointer kavramını bilmeyen de C bilemez. "

Sorunun tam cevabı değil tabii ama C bilmek gerek =)
  • Paylaş
Autocad ile Matlap C ve Java ayrı şeylerdir... Tam olarak ne yapmak istediğini bizimle paylaşırsan ona göre seni yönlendirebiliriz...
  • Paylaş
Siz anlaşılan biyomedikal mühendisliği okuyorsunuz. Öğrendiğiniz bir dil size her türlü dili anlama ve kullanma yetisi verecektir. Sonuçta yazılım mühendisi olmayacaksanız öğrendiğiniz tek dil bile istediğiniz her şeyi programlamanız için size yol gösterecektir. Kendimden örnek vereyim, ben üniversiteden sadece FORTRAN öğrenerek mezun oldum ama şimdi, Matlab'de programlayabilirm, C'de, Java'da, PHP'de hatta Unix scriptler bile yazdım. Bir yazılımın nasıl işleyeceğini kavradıktan sonra onu dile dökmek İnternet'in de yardımıyla oldukça meşakkatli ama basit bir şey. Matlab bildiğinize göre FORTRAN öğrenin demem ama Visual Basic öğrenirseniz ileride Excel için istediğiniz makroyu yazabilirsiniz. Mühendis olup da web tasarımı ya da yazılımcılık yapmayacaksanız boşu boşuna milletin diline pelesenk ettiği web tasarım dillerini öğrenmenize gerek yok. Size asıl tavsiyem yani coder olmayacaksanız bir yabancı dil öğrenmeniz olur, bir tane biliyorsanız ikincisini öğrenin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

946 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları